Czy państwo musi zapanować nad lichwiarskimi pożyczkami?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy państwo musi zapanować nad lichwiarskimi pożyczkami?
zdjęcie ilustracyjneFoto: N_Belonogov/shutterstock.com

Ponad dwa lata temu weszły w życie przepisy tzw. ustawy antylichwiarskiej. 

Posłuchaj

Czy państwo musi zapanować nad lichwiarskimi pożyczkami? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Chodziło o powstrzymanie szalejących na rynku firm pożyczkowych, żądających gigantycznych prowizji i niebotycznego oprocentowania. Tyle że ustawa antylichwiarska ma poważne luki. W efekcie dziś w jednej z firm pożyczkowych roczna realna stopa oprocentowania (RRSO) sięga 178 proc.

– Roczna rzeczywista stopa oprocentowania jest wskaźnikiem, który bada koszt danego produktu w skali roku. Wiele produkótw, które mają tak wysokie RRSO, jest krótkoterminowych. Klient zawsze powinien patrzeć na to, ile ma finalnie do zapłaty. Łączna kwota musi być podana w umowie – mówi Izabela Dąbrowska-Antoniak, dyrektor Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w Biurze Rzecznika Finansowego.

– RRSO to nie jest oprocentowanie. To wskaźnik, który pokazuje, ile byśmy zapłacili za pożyczkę w ciągu roku. Zazwyczaj ona nie jest na rok, ale na tydzień czy na miesiąc – zaznacza Jarosław Ryba, prezes zarządu Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych. – Wyobraźmy sobie pożyczkę na 100 złotych, gdzie musimy po tygodniu oddać 117 złotych i 30 groszy. W tym przypadku RRSO wynosi 448 tysięcy procent – dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Izabela Dąbrowska-Antoniak (adwokat, dyrektor Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w Biurze Rzecznika Finansowego), Jarosław Ryba (prezes zarządu Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych), Krzysztof Kolany (główny analityk portalu Bankier.pl), prof. Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne), Roman Sklepowicz (Stowarzyszenie Pokrzywdzeni Przez System Bankowy), Agnieszka Wachnicka (prezes Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego)
Data emisji: 22.11.2018
Godzina emisji: 12.08

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane