Czy zamierzam przystąpić do Pracowniczego Planu Kapitałowego?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy zamierzam przystąpić do Pracowniczego Planu Kapitałowego?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Nowe rozwiązania mają zachęcić Polaków do dodatkowego oszczędzania na emeryturę.

Posłuchaj

Czy zamierzam przystąpić do Pracowniczego Planu Kapitałowego? (Za, nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

shutterstock kredyt rachunki 1200  WAYHOME studioShutterstock.jpg
Dlaczego Polacy spóźniają się z regulowaniem rachunków?

To konieczne, bo emerytury za 20, 30 lat nie będą wysokie. Pracownik będzie co miesiąc odkładać w PPK od 2 do 4 procent pensji, a budżet państwa dopłaci co roku 240 złotych. Program upowszechni się, jeśli  pomysł docenią pracownicy, a jest dobrowolny.

– Państwu nic do tego, jak gromadzimy pieniądze i jak je wpłacamy czy inwestujemy. Mechanizm jest zapisany bezpośrednio  w ustawie, która reguluje działanie PPK. Jest to prywatna własność uczestnika PPK – mówi Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju. – To, co wydarzyło się w OFE, może być największym balastem w tym procesie – dodaje.

– Program jest bez wątpienia ważny i będzie starał się rozwiązać istotny problem, a jest nim to, że będziemy bardzo biedni na emeryturach – mówi prof. Tomasz Rostkowski, główny ekonomista Pracodawców PR. – Mamy bardzo złe doświadczenia z zabezpieczeniem emerytalnym. Teraz jest zapowiedź, że już trzeci raz tak nie będzie. Myślę, że jednak każdy rodzaj zabezpieczenia będzie uznany przez Polaków za niewystarczający – dodaje. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Bartosz Marczuk (wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju), prof. Tomasz Rostkowski (główny ekonomista Pracodawców RP), Paweł Satelecki (ekonomista), Roman Przasnyski (główny analityk Gerda Broker), prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz (Politechnika Warszawska), prof. Bogusław Półtorak (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu) 
Data emisji: 21.11.2018
Godzina emisji: 12.09

kw/ml

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane