Czy zamierzam przystąpić do Pracowniczego Planu Kapitałowego?
2018-11-21, 14:11 | aktualizacja 2018-11-22, 11:11
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Nowe rozwiązania mają zachęcić Polaków do dodatkowego oszczędzania na emeryturę.
Posłuchaj
To konieczne, bo emerytury za 20, 30 lat nie będą wysokie. Pracownik będzie co miesiąc odkładać w PPK od 2 do 4 procent pensji, a budżet państwa dopłaci co roku 240 złotych. Program upowszechni się, jeśli pomysł docenią pracownicy, a jest dobrowolny.
– Państwu nic do tego, jak gromadzimy pieniądze i jak je wpłacamy czy inwestujemy. Mechanizm jest zapisany bezpośrednio w ustawie, która reguluje działanie PPK. Jest to prywatna własność uczestnika PPK – mówi Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju. – To, co wydarzyło się w OFE, może być największym balastem w tym procesie – dodaje.
– Program jest bez wątpienia ważny i będzie starał się rozwiązać istotny problem, a jest nim to, że będziemy bardzo biedni na emeryturach – mówi prof. Tomasz Rostkowski, główny ekonomista Pracodawców PR. – Mamy bardzo złe doświadczenia z zabezpieczeniem emerytalnym. Teraz jest zapowiedź, że już trzeci raz tak nie będzie. Myślę, że jednak każdy rodzaj zabezpieczenia będzie uznany przez Polaków za niewystarczający – dodaje.
Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.
***
Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Bartosz Marczuk (wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju), prof. Tomasz Rostkowski (główny ekonomista Pracodawców RP), Paweł Satelecki (ekonomista), Roman Przasnyski (główny analityk Gerda Broker), prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz (Politechnika Warszawska), prof. Bogusław Półtorak (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu)
Data emisji: 21.11.2018
Godzina emisji: 12.09
kw/ml
Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: