Dick Pope: światło to moja obsesja

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dick Pope: światło to moja obsesja
Dick PopeFoto: Denis Makarenko/Shutterstock.com

Festiwal Camerimage 2018 dobiega końca. W związku z imprezą w Bydgoszczy pojawiło się wiele niezwykłych postaci światowego kina. Jednym z nich jest operator filmowy Dick Pope.

Posłuchaj

Podsumowanie Camerimage 2018 (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

Dick Pope znany jest przede wszystkim z pracy z reżyserem Mikem Leigh, z którym stworzył takie obrazy jak "Sekrety i kłamstwa" czy "Vera Drake", za które został uhonorowany Złotą Żabą podczas Camerimage 1996 i 2004.

– Światło jest dla mnie niezwykle ważne. Mam na jego punkcie obsesję. Kiedy wchodzę do pokoju, w którym będzie nagrywany wywiad, wolę się upewnić, że jest ono odpowiednie. Z tego się utrzymuję. Zajmuję się światłem i cieniem. Większość swojego życia patrzę na nie, nie tylko w czasie pracy. To sposób patrzenia na życie – wyznaje operator w rozmowie z Wiolettą Myszkowską.

Jak wpływa to na niego samego? – Po pracy przy "Panu Turnerze" nie mam ochoty patrzeć na kolejne wschody i zachody słońca. Skończyłem z nim! Oczywiście, żartuję, ale po tym projekcie potrzebowałem czasu, kiedy nie będę martwił się o naturalne światło, bo zbyt długo miałem obsesję na jego punkcie w trakcie zdjęć. Gdy kręciliśmy "Peterloo", mieliśmy beznadziejną pogodę i musiałem stworzyć sztuczne światło do finałowej sceny. Ustawiliśmy całe rzędy wielkich lamp. Bardzo ciężko stworzyć taki efekt – dodaje Dick Pope.

Zapraszamy do słuchania całej rozmowy w dołączonym nagraniu.

W audycji ponadto:

  • Międzynarodowy Festiwal Filmowy Camerimage w Bydgoszczy – podsumowanie, rozmowy z twórcami, gośćmi festiwalu;
  • Międzynarodowy Festiwal Etiuda & Anima w Krakowie – zapowiedzi programowe, rozmowa z Bogusławem Zmudzińskim, dyrektorem festiwalu;
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Autor: Ryszard Jaźwiński
Autorka materiału dodatkowego: Wioletta Myszkowska
Goście: Dick Pope (operator filmowy), Dorota Kędzierzawska (reżyserka, scenarzystka), Artur Reinhardt (operator filmowy i montażystał; dwukrotny laureat Złotej Żaby podczas festiwalu Camerimage), Bogusław Zmudziński (dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Etiuda & Anima w Krakowie)
Data emisji: 10.11.2018
Godzina emisji: 16.08

ml/mk

Polecane