"Start NaGranie". Szklane Oczy triumfują w siódmym odcinku!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Start NaGranie". Szklane Oczy triumfują w siódmym odcinku!
Szklane OczyFoto: Wojciech Kusiński/PR

W kolejnym odcinku konkursu "Start NaGranie" najlepszym, według jury, okazał się zespół Szklane Oczy! W programie zagrali także: Karoosela, Siostry Łotry, SamoHa i Lublin Street Band. 

Posłuchaj

Start NaGranie" odcinek 7 (Start NaGranie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

>>> Więcej o konkursie, w tym formularz zgłoszeniowy i regulamin: startnagranie.polskieradio.pl <<<

***

Siódmego odcinka eliminacji można było posłuchać w radiowej Trójce, i obejrzeć – w wersji wideo – na portalu PolskieRadio.pl w piątek 16 listopada od godz. 22.05. Tym razem mieliśmy okazję usłyszeć i zobaczyć:

Szklane Oczy

Trzy dziewczyny grające rocka inspirowanego polskim punkiem, poezją romantyczną i psychodelią. Ania (śpiew i gitara elektryczna), Aga (bas i chórki) i Ola (perkusja) spotkały się dwa i pół roku temu. Od tego czasu piszą, komponują, nagrywają piosenki, a przede wszystkim dużo koncertują – w pubach, barach, elektrowniach, zoo, w górskich chatkach, na festiwalach (w ciągu roku zagrały 30 koncertów). Ania i Aga właśnie zaczęły studia, Ola chodzi do liceum.

Karoosela

Zespół powstał w 2016 roku. Czwórka przyjaciół, którzy uwielbiają przekazywać koncertową energię publiczności. Przywiązują przy tym ogromną wagę do dobrego brzmienia i wykonania technicznego naszej muzyki. Życie na scenie i w trasie to ich przeznaczenie i praca. W 2017 roku byli częścią trasy koncertowej Żywiec Męskie Granie.

Siostry Łotry

Ten osobliwy twór wykonujący zadziorne piosenki w języku polskim w trzech czwartych tworzą kobiety. Dwie z nich są siostrami – Maria i Julia Kępisty. Autorka tekstów śpiewa, gada i gra na wiolonczeli. Druga zaś wykorzystuje nietypowy instrument perkusyjny – wibrafon. Do tego śpiewa i gra na korgu. Kępiste pochodzą ze Szczecina, ale starsza z nich, Maria, od dwóch lat mieszka w Toruniu. Trzecią łotrzycą jest Joanna Glubiak, inowrocławianka, świeża krew w zespole. Pojawiła się niedawno, w miejsce perkusisty – Wojtka Sobury. Wygląda niepozornie, ale gdy zaczyna grać, nie ma osoby, której stopy nie zaczęłyby rytmicznie tupać. Obecnie mieszka w Warszawie, można ją zobaczyć również na scenie z zespołem Panieneczki, a także Robertem Cichym i Anią Rusowicz. Basista i współkompozytor piosenek, Karol Gadzało, ma dość testosteronu, żeby tej proporcji sprostać. Choć z siostrami wykonuje piosenki, w sercu ma punka. Ma trzy dredy i długą listę instrumentów, na których gra, m.in. na kontrabasie, basie, moogu, pile, gitarze, butli gazowej… Po godzinach jest kowalem, tworzy też animacje z plasteliny. Razem grają coś, co trudno zamknąć w konkretnym gatunku. Sami określają to "piosenką humanistyczną". W sposób lekki, często żartobliwy poruszają tematy, które aż proszą się o komentarz. Tematy nie zawsze miłe, nie zawsze łatwe. A jednak robią to w sposób tak wdzięczny, że chce się przy tym tańczyć. 

SamoHa

Zespół powstał w styczniu 2018 roku w Białymstoku z inicjatywy lokalnych muzyków. Wspólne muzyczne zainteresowania oraz doświadczenia z przeszłości, pozwoliły wykreować nowy band ocierający się o hip hop z elementami funky i ciężkiego rocka. Sceniczny debiut formacji miał miejsce na wojewódzkim przeglądzie zespołów amatorskich Rockowania 2018 w Białymstoku. Entuzjastycznie przyjęty występ zagwarantował zespołowi "awans" do finału przeglądu, podczas którego wystąpiło siedem zespołów z woj. podlaskiego. Wiosną 2018 roku formacja SamoHa rozpoczęła pracę nad kilkoma studyjnymi nagraniami. Pierwszym utworem promującym band została piosenka "I tak to zrobię". Do piosenki został zrealizowany klip.

Lublin Street Band

Tworzą go lubelscy muzycy grających na co dzień w różnych składach. Zakres muzycznych zainteresowań zespołu jest szeroki, toteż podczas ich występów można się spodziewać podróży w rejony przeróżnych odcieni jazzu, funku, bebopu i momentów szalonej improwizacji. Repertuar LSB opiera się w znacznej mierze na autorskich kompozycjach jazzowo-funkowych oraz aranżacjach znanych utworów znanych głównie z filmów gangsterskich. Lublin Street Band powstał z inicjatywy Centrum Kultury w Lublinie w 2016 roku. Został powołany do życia na potrzeby prezentacji Lublina we Wrocławiu podczas obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i tam też miał swoją premierę. Ideą przewodnią było stworzenie szalonej ulicznej orkiestry zarażającej pozytywną dawką jazzowo-funkowej energii podczas pochodów, parad oraz statycznych koncertów w otwartej przestrzeni. Bardzo szybko zespół zaczął występować także w pełnym brzmieniu scenicznym wzbogaconym o sekcję rytmiczną i piano. Występował m.in. podczas: Ceremonii Otwarcia Mistrzostw w Piłce Nożnej UEFA EURO U21, Festiwalu Legend Lubelskich, Otwarcia Jubileuszu 700-lecia Lublina – Sylwester Miejski, Dni Polskich w Tarnopolu, Festiwalu Wina w Janowcu, Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu, wielokrotnie prowadził parady i animacje muzyczne. 

***

Zwycięzca czwartego odcinka zaprezentuje się w poniedziałek 19 listopada w audycji "Trójka Żąda debiutów" (godz. 13.30).

***

"Start NaGranie" to pionierski na polskim rynku, konkurs z przesłuchaniami na żywo. Nagrodą w programie jest kontrakt, sesja nagraniowa i wydanie płyty przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia.

Chcemy trafiać do garaży, piwnic oraz prowincjonalnych domów kultury i tam znaleźć młodych, ambitnych artystów z pasją – mówi o konkursie Wiktor Świetlik, dyrektor Programu 3 Polskiego Radia. W trakcie pierwszego odcinka programu słuchacze i widzowie będą mogli sprawdzić talent piątki wykonawców, wyłonionych przez jury, w trakcie przesłuchań nadesłanych piosenek. I tak będzie w trakcie całych eliminacji, czyli aż do siódmej audycji "Start NaGranie". Później 35 uczestników będzie walczyć o udział w finale udowadniając nie tylko swój muzyczny talent, ale także zdolności marketingowe i promocyjne.

Na każdy z utworów zaprezentowanych na antenie Trójki i udostępnionych na stronie konkursu (startnagranie.polskieradio.pl) publiczność będzie oddawała głosy kupując je w formacie interaktywnego wideo opublikowanego – za pomocą platformy Tagmax – w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych organizatorów i uczestników. Do finału konkursu dostanie się 3 wykonawców, którzy zbiorą najwięcej pieniędzy ze sprzedaży swoich piosenek.

>>> Więcej o konkursie, w tym formularz zgłoszeniowy i regulamin: startnagranie.polskieradio.pl <<<

Gospodarzem piątkowych audycji jest dziennikarz Trójki Tomasz Żąda, a zwycięzcy przesłuchań zostaną zaproszeni do poniedziałkowego wydania jego cyklu "Trójka Żąda debiutów".

W jury konkursu znaleźli się: wokalistka Ania Rusowicz – znana z nagrań pod własnym szyldem oraz w ramach projektu niXes; basista i kontrabasista Wojtek Mazolewski – lider projektów Pink Freud i Wojtek Mazolewski Quintet; Ten Typ Mes, czyli Piotr Szmidt – raper, producent i wydawca hiphopowy; Piotr Nagłowski – dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia oraz Hirek Wrona – dziennikarz muzyczny radiowej Trójki i DJ.

–  Pomimo, że program już ruszył, to na zgłoszenia uczestników czekamy aż do 31 października – mówi Bartek Jastrzębowski, reżyser "Start NaGranie". – Czekamy na wszystkich muzyków, którzy mają talent, ale byłbym mile zaskoczony, gdyby pojawili się u nas nie tylko debiutanci grający rock czy pop, ale również jazz, hip-hop czy muzykę elektroniczną – wyjaśnia Hirek Wrona. – Nie chcieliśmy kolejnego talent-show, w którym gwiazda nakrzyczy na dziecko i ono się popłacze ku uciesze gawiedzi. To jest program z misją – podsumowuje Wiktor Świetlik. 

Finał "Start NaGranie" odbędzie się 21 grudnia w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej. W jego trakcie 3 uczestników zaprezentuje po dwa autorskie utwory, a jury wybierze zwycięzcę. Nagrodą jest sesja nagraniowa i wydanie płyty przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia oraz promocja na antenie Programu 3 Polskiego Radia.

>>> Więcej o konkursie, w tym formularz zgłoszeniowy i regulamin: startnagranie.polskieradio.pl <<<

Polecane