Poznaliśmy laureatów Gali Polskich Reportażystów 2018

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Poznaliśmy laureatów Gali Polskich Reportażystów 2018
Gala Polskich Reportażystów 2018 - laureaci ubiegłorocznej edycjiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W środę wieczorem poznaliśmy laureatów dorocznych konkursów reportażystów radiowych: Melchiorów 2018, Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory dla młodych reportażystów.

Posłuchaj

Komu przyznano nagrody na Gali Polskich Reportażystów 2018? (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Najważniejsze wyróżnienie przyznane w trakcie uroczystej Gali Reportażystów Polskich w studiu im. Witolda Lutosławskiego to Najlepszy Reportażysta Roku. Otrzymała je Dorota Jaśkiewicz-Łebek, niezależna reportażystka z Jeleniej Góry, za – jak to ujęło jury – "kunsztownie zbudowane i poruszające opowieści i artystach". – Nagroda jest ogromnym wyróżnieniem, ale i zobowiązaniem. Kiedy dostaje się taki tytuł, to wstyd byłoby dać plamę w przyszłości – mówiła zaraz po wręczeniu sama laureatka.

W kategorii Premiera Roku jury przyznało dwie równorzędne nagrody Srebrnego Melchiora. Pierwsza dla Agnieszki Czyżewskiej-Jacqument z Polskiego Radia Lublin za dokument "Jestem Rózia". Druga przypadła niezależnym twórcom, Adamowi Bochińskiemu i Maciejowi Hameli, za opowieść o polskości w pasjonującym dokumencie pod tytułem "Bitwa pod Gortatem".

Tegoroczną laureatką Grand Prix KRRiT została Hanna Bogoryja-Zakrzewska ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, autorka dokumentu "Koncert na dwa M – Muzyka i Marzenie". – Jestem bardzo zaskoczona tą nagrodą. To nie jest tak, że to zły reportaż, jestem z niego bardzo zadowolona. Jest to jednak temat niemodny. Opowiada o muzyku, który spełnia marzenia. To pozornie nudny temat. Jednak czaruje on i cieszę się, że oczarował jury – komentowała Hanna Bogoryja-Zakrzewska.


W kategorii Inspiracja Roku zwyciężyła Dagmara Drzazga z TVP Katowice za fascynujące i poetyckie przedstawienie świata ludzi sztuki. Konkurs młodych reportażystów im. Jacka Stwory wygrała Magdalena Świerczyńska-Dolot z Radia Gdańsk.

Wszyscy laureaci otrzymali statuetki Melchiorów i nagrody pieniężne, a laureatka konkursu im. Jacka Stwory będzie mogła, w ramach stypendium, zrealizować swój reportaż marzeń.

Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Anna Gacek
Autorka materiału: Agnieszka Furtak-Bilnik
Data emisji: 15.11.2018
Godzina emisji:
10.19

ml/mk

Polecane