Niezwykła biografia Wojciecha Korfantego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niezwykła biografia Wojciecha Korfantego
Wojciech KorfantyFoto: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/NAC

Wielki Polak i wielki Ślązak – te słowa najlepiej opisują Wojciecha Korfantego. Ten polityk i przywódca narodowy Górnego Śląska to jedna najważniejszych postaci dla tego regiony i jego walki o przyłączenie go do Polski. 

Posłuchaj

Życie i praca Wojciecha Korfantego (Białe plamy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Wojciech Korfanty 1875-1939" "Wojciech Korfanty 1875-1939"

– Związek Korfantego z polskością, nie było rzeczą oczywistą. Nie jest on wyjątkiem. Pochodził on z rodziny, określanej często mianem indyferentnej narodowo. Jego związek z polskością, decyzja o staniu się Polakiem i działaczem polskim, była jego samodzielną. Mocno odróżniało go to od innych zasłużonych dla naszej niepodległości polityków, którzy takich dylematów nigdy nie mieli – mówi dr Sebastian Rosenbaum.

Jak wyglądała praca Wojciecha Korfantego, która doprowadziła do przyłączenia Górnego Śląska do Polski? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: dr hab. Grzegorz Bębnik (historyk, doktor nauk humanistycznych i badacz dziejów Górnego Śląska w tym powiatu mikołowskiego), dr Sebastian Rosenbaum (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych w Katowicach - Oddział IPN w Katowicach), dr Mirosław Węcki (pracownik Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach)
Data emisji: 14.11.2018
Godzina emisji:
 22.05

ml

Polecane