"100 książek na stulecie niepodległości". Znamy zwycięzcę plebiscytu!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"100 książek na stulecie niepodległości". Znamy zwycięzcę plebiscytu!
100 książek na stulecie niepodległościFoto: PR

"Solaris" Stanisława Lema zwycięża w plebiscycie słuchaczy Trójki "100 książek na stulecie niepodległości"!

Posłuchaj

"100 książek na stulecie niepodległości". "Solaris" Stanisława Lema numerem jeden! (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Akcja radiowej Trójki to największy tego typu plebiscyt zorganizowany w związku z obchodami stulecia odzyskania niepodległości. Słuchacze Programu 3 oddali na swoje ulubione tytuły ponad 21 tys. głosów. W plebiscycie zwyciężyło "Solaris", a na kolejnych miejscach znalazły się "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza. To, zdaniem słuchaczy Trójki, najważniejsze dzieła polskiej literatury opublikowane po 1918 roku.

Do przygotowania listy najważniejszych polskich książek napisanych po 1918 roku redakcja radiowej Trójki zaprosiła wybitnych literaturoznawców: Macieja Urbanowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Krzysztofa Dybciaka z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Dariusza Nowackiego z Uniwersytetu Śląskiego, dyrektora warszawskiego Muzeum Literatury i wykładowcę Uniwersytetu Warszawskiego Jarosława Klejnockiego oraz Krzysztofa Koehlera – dyrektora programowego Instytutu Książki. Każdy z zaproszonych podał swoje typy i w ten sposób powstała okrągła setka tytułów, które Trójka przedstawiała na antenie w cyklu "100 książek na stulecie niepodległości".

Słuchacze typowali swoje ulubione tytuły od 18 września do 11 listopada. W pierwszej dziesiątce znalazły się następujące tytuły: "Solaris" Stanisława Lema, "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza, "Pan Cogito" Zbigniewa Herberta, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Wiersze" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, "Tango" Sławomira Mrożka, "Medaliony" Zofii Nałkowskiej oraz "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej.

– To, oczywiście, nie jest żaden nowy kanon tylko zabawa dla słuchaczy. Przede wszystkim cieszy nas, że tak licznie wzięli oni udział w plebiscycie. Co jest tym cenniejsze, że żyjemy w czasach, gdy ponad 60 procent Polaków w ogóle nie czyta książek – mówi Mariusz Cieślik, zastępca dyrektora Programu 3 Polskiego Radia i pomysłodawca akcji. – Jeśli uznamy to za swoisty sondaż popularności, to zwycięstwo Lema mnie nie zaskakuje. To pisarz wciąż kochany przez czytelników. Ale już drugie miejsce "Innego świata" Herlinga-Grudzińskiego pokazuje, że nasi słuchacze rozumieją wagę tego świadectwa. Podobnie jak rangę dorobku Gombrowicza, Schulza czy Herberta.

Wszystkie tytuły i ich prezentacje można znaleźć na stronie: 100ksiazek.polskieradio.pl.

Projekt został przygotowany we współpracy z Instytutem Książki i dziennikiem "Rzeczpospolita".

***

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji "Klub Trójki", w której goście Mariusza Cieślik rozmawiali o wyróżnionych książkach, jak również autorach, których zabrakło w zestawieniu.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Goście: Dariusz Jaworski (dyrektor Instytutu Książki, który był partnerem akcji), prof. Maciej Urbanowski (literaturoznawca), Marcin Kube (dziennikarz "Rzeczpospolitej")
Data emisji: 14.11.2018
Godzina emisji: 21.08

asz/mk


Polecane