Nie tylko krasnale, zoo i inspektor Mock, czyli "Trójka wraca do korzeni" we Wrocławiu!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nie tylko krasnale, zoo i inspektor Mock, czyli "Trójka wraca do korzeni" we Wrocławiu!
Kuba Witkowski we WrocławiuFoto: Kuba Witkowski/Trójka

W czwartek 15 listopada Jakub Witkowski z Programu 3 Polskiego Radia odwiedził z reporterskim mikrofonem Wrocław.

Posłuchaj

Jak wyglądają wrocławskie poranki? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Poznamy latarnika gazowego, najlepszych studentów Akademii Sztuk Pięknych, spotkamy się też z miejscowymi powodzianami sprzed lat i zajrzymy do Muzeum Pana Tadeusza – zapowiadał przed audycją reporter Trójki.

Program 3 Polskiego Radia kontynuuje reporterską podróż po Polsce. Od 2016 roku dziennikarze stacji z ul. Myśliwieckiej odwiedzili ponad 20 miast i miasteczek: Gołdap, Gdynię, Rabkę-Zdrój, Kłodzko, Toruń, Cieszyn, Płock, Leszno, Bieruń, Pelplin, Włocławek, Starogard Gdański, Białkę Tatrzańską, Lądek-Zdrój, Solinę, Krościenko, Żywiec, Kalisz, Kielce, Iławę, KołobrzegKraków, Gdańsk i SandomierzLublin i Zakopane. A w każdym miejscu, do którego zaglądają, opowiadają słuchaczom o tradycjach miasta i regionu, przybliżają ich specyfikę, wracają do ważnych dat i miejsc w historii.

Tak było również w czwartek 15 listopada we Wrocławiu. Tego dnia na antenie Trójki nie zabrakło ciekawostek o atrakcjach turystycznych i zwyczajach mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.

Zapraszam słuchaczy m.in. na spotkanie z wrocławskim latarnikiem, który codziennie przed zmierzchem zapala, a o świcie gasi ponad 100 latarni gazowych znajdujących się na zabytkowym Ostrowie Tumskim. Zdradzimy, gdzie go szukać, po czym poznać i czy jest szansa na to, by samemu – przy pomocy latarnika – taką  latarnię zapalić – mówił Jakub Witkowski, który ma w planach również wizytę na wrocławskiej ASP, gdzie kształci się wyjątkowych, bo jedynych w Polsce konserwatorów szkła, ceramiki i witraży.

– W naszej audycji pojawi się również opowieść o ludziach, którzy walczyli o Wrocław w czasie powodzi w 1997 roku. Ostatnie badania socjologiczne pokazują, że żywioł który zniszczył miasto, paradoksalnie wyzwolił w mieszkańcach świadome i silne poczucie tożsamości i związku z tym miejscem. Po tej powodzi miejscowi zrozumieli, jak bardzo to miasto jest "ich". I ten kapitał procentuje do dziś – opowiadał reporter Trójki.

Ponadto zabrał on słuchaczy na wycieczkę po Muzeum Pana Tadeusza, które działa od ponad dwóch lat i jest jedną z najnowocześniejszych tego typu placówek w Polsce. Oczywiście też jedyną, gdzie znajduje się oryginalny manuskrypt dzieła Adama Mickiewicza. – Postaramy się rzucić nowe, trochę "półoficjalne" światło na postać naszego wieszcza narodowego – zachęcał przed programem Jakub Witkowski, który "na deser" miał dla słuchaczy spacer po Nadodrzu – przez lata zaniedbanym, a teraz modnym i cenionym osiedlu Wrocławia.

Relacje zostały wyemitowane w porannym popołudniowym wydaniu "Zapraszamy do Trójki" oraz w audycji "Do południa" – o godz. 6.40, 7.40, 10.30, 16.20 i 17.20.

Akcja "Trójka wraca do korzeni" trwa cały czas. W następnych miesiącach Program 3 Polskiego Radia odwiedzi kolejne ciekawe miejsca w Polsce.

Polecane