Kobiety Niepodległości: automobilistki, motocyklistki, lotniczki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kobiety Niepodległości: automobilistki, motocyklistki, lotniczki
Janina LoteczkowaFoto: NAC

W 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. W tym samym roku kobiety w Polsce uzyskały pełnię praw wyborczych.

Posłuchaj

Reportaż w Trójce 14 listopada godz. 18:45
+
Dodaj do playlisty
+

Choć jeszcze w 1911 roku wybitna polska malarka Zofia Stryjeńska, chcąc pobierać nauki na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, musiała figurować w spisie studentów jako Tadeusz von Grzymała, już siedem lat później okoliczności te były zupełnie inne.

Stopniowo kobiety mogły włączać się w różnego rodzaju inicjatywy i działania związane z życiem publicznym: społecznym, kulturalnym a nawet politycznym. Kobiety w Polsce poszły jednak jeszcze o krok dalej: zrzuciły zwiewne suknie i woale, ubrały kombinezon i… wystartowały w sportowych zawodach automobilowych, motocyklowych i lotniczych.

Janina Loteczkowa – czołowa polska motocyklistka, Maria Koźmian – specjalizująca się w samochodach sportowych, Stella Zagórna – trzykrotna uczestniczka legendarnego rajdu Monte Carlo... I Halina Regulska, która tak ukochała sport automobilowy, że oprócz startów w zawodach, była również inicjatorką budowy kościoła pod wezwaniem św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej, powstałego ze składek motocyklistów, automobilistów i lotników. To tylko kilka przykładów niesamowitych historii i pasji, których było znacznie więcej...

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Szalone i niepokorne"
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 14.11.2018
Godzina emisji: 18.45

Polecane