Czy ustawa o in vitro wymaga zmian?
2018-11-13, 13:11 | aktualizacja 2018-11-13, 16:11
Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy, która może radykalnie zmienić kształt procedury in vitro w Polsce.
Posłuchaj
Jak twierdzą lekarze – w praktyce by ją zlikwidowała. Projekt zakłada ograniczenie możliwości jej stosowania wyłącznie do małżeństw, ograniczenie liczby komórek rozrodczych, zakaz mrożenia ludzkich zarodków oraz likwidację anonimowości dawców komórek rozrodczych.
– Musimy dbać o godność człowieka, która zaczyna się od momentu poczęcia. Trzeba zapewnić, że on nie będzie poddawany procedurze takiej jak kriokonserwacja. Z jednej strony narusza to godność, a z drugiej dwadzieścia procent zarodków podczas procesu zamrażania i rozmrażania ginie. Będąc w kriokonserwacji ulega on procesowi starzenia – mówi Jan Klawiter, przedstawiciel wnioskodawców.
– Jeśli ograniczymy się do jednej komórki, to w dużym procencie przypadków może być tak, że nie będzie żadnego zarodka. W związku z tym skuteczność spadnie drastycznie. Nawet nie wiem czy nie dziesięciokrotnie – zaznacza dr Katarzyna Kozioł lekarz, ginekolog, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii w Klinice nOvum w Warszawie.
Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.
***
Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Jan Klawiter (poseł niezrzeszony), dr Katarzyna Kozioł (lekarz, ginekolog, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii, Klinika nOvum w Warszawie) dr Anita Kucharska-Dziedzic (Stowarzyszenie BABA), Marta Górna (Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian”), Mariusz Dzierżawski (Fundacja PRO - Prawo do Życia), Beata Mirska-Piworowicz (Stowarzyszenie „Damy Radę”)
Data emisji: 13.11.2018
Godzina emisji: 12.09
kw
Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: