Czy potrafimy pięknie korzystać z niepodległości?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy potrafimy pięknie korzystać z niepodległości?
zdj. ilustracyjneFoto: plantic/Shutterstock.com

Setna rocznica odzyskania niepodległości jest okazją do wspólnego świętowania. Okazuje się jednak, że często nie chcemy, a może nie potrafimy wspólnie świętować. 

Posłuchaj

Czy potrafimy pięknie korzystać z niepodległości? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

londyn emigracja ludzie 1200.jpg
Czy myślę o wyjeździe z Polski?

Pomysły na uczczenie rocznicy budza kontrowersje, a wspólny marsz jest niemożliwy. Może dlatego, że niepodległość wydaje się oczywista i nie wymaga specjalnego traktowania…

– Wczoraj się okazało, że jesteśmy w kłopocie, ponieważ 11 listopada to był dzień podpisania kapitulacji wojsk niemieckich. W związku z tym w Europie Zachodniej jest on ważnym świętem. Myśmy z tym naszym odzyskaniem niepodległości znaleźliśmy się na uboczu tego nurtu. Można wskazać na inne daty np. 14 listopada, kiedy to Józef Piłsudski został Naczelnikiem Państwa – tłumaczy historyk Andrzej Paczkowski.

– Myślę, że w gronie rodzinnym dotknęło to wszystkich, kiedy to w trakcie jakiejś uroczystości dwie strony zaczynają się spierać. Mnóstwo konfliktów pojawia się w trakcie świąt – mówi mediator Robert Boch. – Czy przekonywanie kogoś do wartości, których ta osoba z pewnością się nie przekona, jest warte np. zerwania więzi rodzinnych? – dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Andrzej Paczkowski (historyk), Robert Boch (mediator, mediatorzy.pl), Kazimierz Kik (politolog), Dominik Owczarek (Instytut Spraw Publicznych), dr Olgierd Annusewicz (Ośrodek Analiz Politologicznych, Uniwersytet Warszawski), prof. Adam Grzegorczyk (Rektor Wyższej Szkoły Promocji w Warszawie)
Data emisji: 12.11.2018
Godzina emisji: 12.08

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


  


Polecane