1. nagroda w konkursie – "Nasłuchiwanie Niepodległość"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
1. nagroda w konkursie – "Nasłuchiwanie Niepodległość"
Marcin TeodorczykFoto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Marcin Teodorczyk – "Nie-miejsce" – świąteczna premiera na STT. 

Posłuchaj

Marcin Teodorczyk – "Nie-miejsce" (Scena Teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

11 listopada rozpoczęliśmy prezentację słuchowisk, będących realizacją sztuk finalistów Konkursu pod hasłem "Nasłuchiwanie: niepodległość". Jury – Dominka Kluźniak, prof. Jacek Kopciński (przewodniczący), Wawrzyniec Kostrzewski, Krzysztof Czeczot oraz Mariusz Cieślik - przyznało trzy nagrody i dwa wyróżnienia. W jakim stopniu wybrani przez jurorów autorzy poradzili sobie, pisząc teksty słuchowisk, ostatecznie przekonamy się podczas kolejnych wieczorów premier na Scenie Teatralnej Trójki. Dołączyli do nich reżyserzy, którzy naturalnie tworzą nowy przekaz i nową "jakość", ale forma dramatyczna "sprawdza się" w teatrze.

Laureatem 1. Nagrody został Marcin Teodorczyk, rocznik 80. Autor "Nie-Miejsca" jest polonistą i redaktorem, pisze artykuły "dotyczące młodzieży, mniejszości oraz osób wykluczonych społecznie" (cytat z "Bio" M.T.) Inna jego sztuka znalazła się w półfinale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Jest autorem książki "Zakaz wstępu! O młodzieżowej (pop)kulturze i relacjach społecznych".

W "Eksplikacji" do konkursowej sztuki czytamy "bohaterką słuchowiska jest Anna Katarzyna. To Polka mieszkająca od trzech pokoleń w Kazachstanie. Przyjeżdża z synem do Polski na stałe na zaproszenie rządu w maju 2017 roku. Powrót jest możliwy dzięki nowelizacji ustawy o repatriacji ułatwiającej Polakom przyjazd do kraju przodków… Anna Katarzyna przeżywa upokorzenia i dziwi się, że Polska, która była marzeniem jej rodziny, jest zupełnie innym miejscem". I – tak "usłyszał Niepodległość" autor nagrodzonej sztuki. Obraz Polski, jaki szkicuje on, nie jest taki, jaki spodziewalibyśmy się oglądać w dniu setnych urodzin Niepodległości. To zaskakujący "prezent", jaki otrzymaliśmy 11 listopada 2018 roku.

Przed premierą odbyło się tradycyjne spotkanie, tym razem z autorem oraz z reżyser słuchowiska. 

Zapraszamy do słuchania dołączonego słuchowiska.

Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz  - wydawca.

*** 

Marcin Teodorczyk – "Nie-miejsce" – na emisję antenie Trójki zaprosiliśmy Państwa w niedzielę (11.11), o godz. 20.05.

Autor – Marcin Teodorczyk

Reżyser – Anna Wieczur – Bluszcz

Muzyka – Paweł Szamburski

Reżyseria dźwięku – Maciej Kubera 


Anna Wieczur-Bluszcz i Marcin Teodorczyk Anna Wieczur-Bluszcz i Marcin Teodorczyk

Występują:

Monika Pikuła

Elzbieta Kępińska

Joanna Jeżewska

Jan Cienciara

Małgorzta Kowalska

Łukasz Borkowski

Jakub Hojda

Muzyka:

Paweł Szamburski

Czas trwania: 38'09''

Polecane