Grzegorz Turnau: to są piosenki z mojego prywatnego "songbooka"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Grzegorz Turnau: to są piosenki z mojego prywatnego "songbooka"
Grzegorz Turnau i Marek NiedźwieckiFoto: Ola Budka/Polskie Radio

Artysta opowiedział o swojej anglojęzycznej płycie "Bedford school", na którą złożyły się utwory towarzyszące mu od dzieciństwa i te które ukształtowały go jako piosenkarza. 


Okładka płyty "Bedford school" Okładka płyty "Bedford school"

– Gdybym miał zaśpiewać wszystkie piosenki, które lubię i umiem, to byłby to album dziesięciopłytowy. Musiałem, zdając się nawet na przypadek, skreślać niektóre utwory. To wybór z listy, która towarzyszyła mojej rodzinie i przyjaciołom. To są piosenki z mojego prywatnego "songbooka" – wyjaśnia Grzegorz Turnau. 

Niedoszły absolwent muzycznej podstawówki rok szkolny 1980/81 spędził w angielskiej Bedford School, gdzie ponownie polubił fortepian, starając się dobrać ze słuchu właściwe akordy do ulubionych piosenek Lennona i McCartney’a. "Niektóre z nich są starsze ode mnie, inne – poza kilkoma wyjątkami – pochodzą z lat 70. i 80. A przecież te błyskotliwe utwory mogłyby równie dobrze powstać dopiero wczoraj – nie ma w nich niczego, co można by uznać za przebrzmiałe" – mówi Grzegorz Turnau. "Jest też ten album oczywistym wyrazem podziwu dla wszystkich moich IDOLI, a także osobistą pamiątką dla tych, którzy podzielali (i wciąż dzielą) moje fascynacje i którzy bywali świadkami moich późnonocnych rejsów po śpiewnikach, nierzadko nucąc ze mną".

Tu można posłuchać pierwszej godziny "Markomanii" z 10 listopada 2018 >>>

Tu można posłuchać pierwszej godziny "Markomanii" z 10 listopada 2018 >>>

Charakter albumu określa taka właśnie niezobowiązująca, domowa atmosfera: od kameralnych piosenek z towarzyszeniem samego pianina, poprzez nasycone irlandzkim brzmieniem utwory nagrane z zespołem Shannon i jego charyzmatyczną wokalistką Marią Rumińską, aż po mocniejsze akcenty z udziałem stałych współpracowników Grzegorza (Cezary Konrad, Jacek Królik, Robert Kubiszyn, Robert Majewski oraz Leszek Szczerba). Natomiast całość brzmienia album zawdzięcza Leszkowi Kamińskiemu. Na płycie, poza autorską piosenką tytułową, odnaleźć można nowe, "turnauowskie" aranżacje utworów znanych z repertuaru takich artystów jak The Beatles, Paul McCartney, Billy Joel, Donald Fagen, Sting czy Queen.

"Bedford school" swoją premierę miała 9 listopada. 

***

Tytuł audycji: Markomania
Prowadzi: Marek Niedźwiecki
Gość: Grzegorz Turnau (muzyk)
Data emisji: 10.11.2018
Godzina emisji: 11.09, 12.14

mat.prom/kw/gs

Polecane