Dlaczego Polacy spóźniają się z regulowaniem rachunków?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dlaczego Polacy spóźniają się z regulowaniem rachunków?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: WAYHOME studio/ shutterstock

Z badań przeprowadzonych przez Krajowy Rejestr Długów wynika, że prawie 10 mln Polaków zwleka z płatnościami. Kwota ta sięga blisko 15 mld złotych.

Posłuchaj

Dlaczego zwlekamy z płaceniem rachunków? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

smutne dziecko 1200.jpg
Czy państwo powinno płacić za alimenciarzy?

Należności nie trafiają do urzędów, dużych korporacji, ale także małych firm, wywołując kłopoty z płynnością finansową. Skala zaległości może zaskakiwać biorąc pod uwagę sytuację na rynku pracy i rosnące dochody rodziny. Okazuje się, że długi rachunkowe dotyczą także rodzin, których stać na pokrycie bieżących kosztów. Gdzie należy doszukiwać się przyczyn tego zjawiska?

– Problem leży w różnicach w wychowaniu. Analizujemy ten rynek od wielu lat i z badań wynika, że osoby starsze wykazują się większą samodyscypliną w płaceniu rachunków. Dla seniorów to jest wręcz "święty obowiązek". Osoby, które weszły w dorosłe życie u progu lat 90. mają bardziej swobodne podejście do tego tematu. Niespodziewane wydatki i brak roztropności w zarządzaniu domowym budżetem to często źródło kłopotów – mówi Andrzej Kulig, rzecznik prasowy Krajowego Rejestru Długów.

Ekonomista Artur Bartoszewicz przekonuje, że skala tego zjawiska jest bardzo niepokojąca. – Nieregulowanie zobowiązań z punktu gospodarczego prowadzi do zatoru płatniczego. Przedsiębiorca, który nie otrzyma należności na czas, musi się posiłkować często kredytem lub pożyczką, by sfinansować własną działalność. To niebezpieczny proceder, który stwarza zagrożenie również dla dłużnika w postaci np. dodatkowych kosztów – dodaje.  

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Andrzej Kulig (rzecznik prasowy Krajowego Rejstru Długów), Krzysztof Piasecki (satyryk), Roman Przasnyski (główny analityk Gerda Broker, dr Artur Bartoszewicz (ekonomista, Szkoła Główna Handlowa), dr Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha, miesięcznik finansowy "Bank"), dr Katarzyna Popiołek (Uniwersytet SWPS w Katowicach), 
Data emisji: 8.11.2018
Godzina emisji: 12.08

kb/kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:Polecane