Jak najbliższe wybory zmienią Francję?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak najbliższe wybory zmienią Francję?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Guillaume Destombes/Shutterstock.com

Obecna sytuacja we Francji przed zbliżającymi się wyborami europejskimi, doskonale obrazuje trwający w Unii spór między zwolennikami i przeciwnikami integracji europejskiej.

Posłuchaj

Czy wybory europejskie zatrzęsą francuską polityką? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Jeśli wierzyć sondażom, gdyby wybory odbywały się teraz, Front Narodowy Marie Le Pen mógłby liczyć na 21 proc. głosów. To o 2 proc. więcej niż partia prezydenta Macrona. Na trzecim miejscu znaleźliby się Republikanie, a na czwartym skrajna lewica. W wyborach w 2014 roku Front Narodowy triumfował. Czy teraz będzie podobnie?

– Wydaje się, że wszystko jest jeszcze możliwe. Głosujący są obecnie poddawani emocjom w ostatnim momencie. Warto zauważyć tu zwrócić na coś uwagę. Patrząc na Francję, entuzjastyczna, proeuropejska retoryka części polityków chyba się już wyczerpała i trzeba w jej miejsce zaproponować coś nowego. Z drugiej strony, często używana jest strategia strachu. Wydaje się, że jest to obecnie ulubiona metoda polityków i wszyscy przed czymś straszą. Każdy ma swoją propozycję tego, co jest największym zagrożeniem – mówi dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSW.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Prowadzi: Magdalena Skajewska
Gość: dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych)
Data emisji: 6.11.2018
Godzina emisji: 17.22

ml

 

Polecane