Czy państwo powinno płacić za alimenciarzy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy państwo powinno płacić za alimenciarzy?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ TORWAISTUDIO

Niemal 25 procent wynosiła "ściągalność" alimentów w ubiegłym roku To dobra wiadomość, bo jeszcze w 2015 egzekucja należności sięgała zaledwie 13 procent.

Posłuchaj

Czy państwo powinno płacić za alimenciarzy? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

shutterstock_1034727871 lekcja 1200.jpg
Czy wychowanie do życia w rodzinie dobrze przygotuje do życia?

Zła wiadomość jest taka, że w Polsce nadal mamy milion dzieci, na które rodzice nie płacą alimentów. Jedynie 267 tysięcy z nich otrzymuje świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szykuje zmiany. Między innymi próg dochodu pozwalający na wsparcie z funduszu zostanie podwyższony.

– Chciałbym zauważyć, że te kwota, która jest wypłacana z funduszu alimentacyjnego w zastępstwie rodziców, to czterysta złotych miesięcznie. To są pieniądze z naszych podatków – mówi Bartosz Marczuk, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. – Te osoby, które się uchylają, muszą być zmuszone do płacenia. Tym, którzy twierdzą, że nie mają za co płacić, trzeba zaproponować roboty publiczne. Jeśli już dojdzie do takiego zdarzenia, że ktoś rzeczywiście nie będzie mógł zapłacić, to wtedy trzeba uruchomić fundusz alimentacyjny – dodaje.

– System jest chory od dawna i bardzo łatwo to zmienić. Dzieci, które nie otrzymują świadczeń, to są ofiary wymiaru sprawiedliwości – zaznacza dr Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. – To nie jest kwestia, żebyśmy płacili za niesprawny system, ale chodzi o to, aby rząd zmienił funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości tak, by była to normalna usługa dla ludności – dodaje.  

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Bartosz Marczuk (wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej), dr Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha), Joanna Łukaszewicz (prezes stowarzyszenia "Alimenty to nie prezenty"), Andrzej Kulik (rzecznik prasowy Krajowego Rejestru Długów), Beata Mirska-Piworowicz (prezes stowarzyszenia "Damy radę"), Anita Kucharska-Dziedzic (stowarzyszenie "BABA")
Data emisji: 5.11.2018
Godzina emisji: 12.08

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Polecane