Krzycząc: Polska!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Krzycząc: Polska!
XXVII Festiwal Ars CameralisFoto: materiały organizatora

Ars Cameralis – Narracje – Opolska Jesień Literacka – Krzycząc: Polska – Studio Eksperymentalne Polskiego Radia.

Zaczynamy, polecamy. Agnieszka Obszańska poleca Festiwal NARRACJE w Gdańsku. Sceną 10. edycji festiwalu NARRACJE będzie Oliwa. Dzięki pracom zaproszonych artystów i artystek NARRACJE na chwilę zmienią sposób, w jaki patrzymy na tę dobrze znaną i przez wielu szczególnie lubianą część Gdańska. Tegoroczne instalacje artystyczne poprowadzą publiczność przez las, tajemnicze zaułki brukowanych ulic, czy w okolice stawów. Warto zarezerwować wieczory 16 i 17 listopada, by wyruszyć tropem artystycznych prac. O tegorocznej edycji opowiada kurator Piotr Stasiowski. Agnieszka Szydłowska wybrała 16 Opolską Jesień Literacką. W tym roku Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała znakomitą ofertę, skierowaną do czytelników we wszystkich grupach wiekowych. Tych oczekujących ambitnych pozycji i żarliwych dyskusji, pasjonatów literatury faktu, reporterskich nowinek czy fetowanych powieści i dyskutowanych wierszy. Całość w tym roku otworzy spotkanie wokół książki „Wyśpiewam wam więcej” Urszuli Dudziak - 6 listopada.

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 3 listopada >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 3 listopada  >>>

8 dni dzieli nas od obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Wszystkie miasta proponują wydarzenia kulturalne, w których "niepodległość" odmieniana jest przez przypadki. O tym jak podejść do tak ważnego tematu zachowując swobodę twórczą porozmawiamy dzisiaj z Piotrem Rypsonem - pełniącym obowiązki dyrektora Muzem Narodowego w Warszawie. Nieprzypadkowo. Wszak od lat 11 listopada oczy Polaków kierują się w stronę Warszawy... A muzeum otworzyło wystawę Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918. Widzom zaprezentowana jest sztuka na ziemiach polskich tuż przed odzyskaniem niepodległości – poprzez dzieła Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej, Tadeusza Makowskiego, Witolda Wojtkiewicza i dziesiątków innych artystów zamieszkałych na ziemiach polskich i poza nimi. Ukazana została walka o niepodległość Polski, jej główni aktorzy, uwiecznieni na obrazach i w portretach Wojciecha Kossaka, Stanisława Fabijańskiego, Władysława Wankie, Leopolda Gottlieba, Leona Wyczółkowskiego – a także udział polskich artystów w działaniach wojennych i oddany przez nich obraz wojny i walki o niepodległość.

Ruszamy też do Katowic, śladem festiwalu ARS CAMERALIS, którego 27 edycja (!) rusza już 8 listopada. Kameralny już chyba tylko w nazwie, proponuje mocny przekaz podpierając się w tym roku hasłem z twórczości Guillaume'a Apollinaire'a: "Cień słońca.". W programie znajdziemy spotkania literackie, koncerty, wystawy, czy performance. O festiwalu opowiada u nas Bartłomiej Majzel


XXVII Festiwal Ars Cameralis XXVII Festiwal Ars Cameralis

W telefonicznym skrócie mkniemy dzisiaj z Agnieszką Obszańską przez Bydgoszcz, Wrocław i Gniezno. Jan Niebudek przegląda premiery teatralne. Odwiedzamy dzisiaj Teatr Polski w Poznaniu, Teatru Polskiego w Warszawie i Instytutu Teatralnego w Warszawie.

na FB 24/7

do usłyszenia!

*** 

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Michał MargańskiJan Niebudek  
Data emisji: 3.11.2018 
Godziny emisji: 13.08, 14.09

Polecane