Żel-art Jana Kantego Pawluśkiewicza

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Żel-art Jana Kantego Pawluśkiewicza
Jan Kanty PawluśkiewiczFoto: Rafał Grzebalski

23 października w Studiu im. Agnieszki Osieckiej po raz 25 wręczono Mateusze Trójki. Statuetkę przyznaną "za całokształt" otrzymał Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Posłuchaj

Jan Kanty Pawluśkiewicz gościem Barbary Marcinik (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Jan Kanty Pawluśkiewicz i Barbara Marcinik Jan Kanty Pawluśkiewicz i Barbara Marcinik

W dzień później w Galerii Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie została otwarta wystawa jego… obrazów. I, choć od lat towarzyszymy wernisażom prac Jana Kantego Pawluśkiewicza, może nie wszyscy jeszcze wiedzą, że poza pisaniem muzyki do piosenek oraz komponowaniem dużych form muzycznych, artysta tworzy obrazy w technice nazwanej prze Tadeusza Nyczka "żel-artem". To – swoisty "pointylizm" – ok. czterystu kropek stawianych farbkami żelowymi na… centymetrze kwadratowym. Ma J.K. Pawluśkiewicz wyczucie formy oraz wyobraźnię pełną kolorów. Od studiów na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej minęło kilkadziesiąt lat, kiedy to po raz pierwszy zaprezentował on swoje prace plastyczne w Piwnicy pod Baranami. W tym wydaniu MBK mamy szansę pogratulować kompozytorowi Nagrody Mateusza oraz porozmawiać o, prezentowanej do 8 listopada, wystawie. Dowiemy się między innymi, że Jan Kanty Pawluśkiewicz opracował także własną technikę tworzenia grafik. Będzie więc "Honorowy Baca Podhala", "Honorowy Obywatel Nowego Targu",  kompozytor, pianista, wokalista i malarz naszym gościem specjalnym, a, że poza tym, odznacza się nieopanowanym poczuciem humoru, z tym większą przyjemnością obsadzamy go w tej roli, w pierwszym listopadowym 2018 wydaniu Magazynu.

Jan Kanty Pawluśkiewicz i Barbara Marcinik Jan Kanty Pawluśkiewicz i Barbara Marcinik

W części drugiej MBK łączymy się ze studiem Radia Wrocław w… Legnicy, a więc rozmowa z dyrektorem Teatru im. Heleny Modrzejewskiej – Jacek Głomb. Na 100-lecie Niepodległości przygotowuje legnicki teatr swoisty remake "Popiołu i diamentu" Jerzego Andrzejewskiego i… Andrzeja Wajdy pod tytułem "Popiół i diament. Zagadka nieśmiertelności". Dramaturg tego spektaklu jest Małgorzata Sikorska – Miszczuk, a reżyserem – Marcin Liber. Przestrzeń teatru w nietypowy sposób aranżuje Mirek Kaczmarek.  Nie bez znaczenia jest fakt, że premiera odbędzie się 11 listopada, w niewiele ponad tydzień po Zaduszkach. Będzie też okazja, by i Jackowi Głombowi pogratulować sukcesu, jakim była transmisja w TVP Kultura spektaklu w jego reżyserii wg Jerzego Pilcha pod tytułem "Zabijanie Gomułki"(realizacja za pomocą dziewięciu kamer). Przedstawienie zostało pokazane na Telewizyjnym Festiwalu Teatrów Polski. Festiwal otwierała transmisja "Ślubu" w reżyserii Anny Augustynowicz. Widzowie TVP Kultura mają szansę głosować na prezentowane spektakle. Jackowi Głombowi życzymy, by jego teatr miał możliwość realizowania kolejnych premier.

Dyrektor Jacek Głomb przed premierą Biesów Dyrektor Jacek Głomb przed premierą Biesów

Kraków – Warszawa – Legnica  zatem - na trasie listopadowych wędrówek.


Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik 
Wydawca: Wojciech Dorosz 
Data emisji: 4.11.2018 
Godzina emisji: 21.10

Barbara Marcinik 

Polecane