Andrzej Stasiuk - Taksim

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Andrzej Stasiuk - Taksim

Nową powieść Andrzeja Stasiuka - Taksim od poniedziałku do czwartku tuż przed 21:00 czyta Krzysztof Majchrzak.

 - „Turek jak to Turek. Znów stoi u bram i dybie na nasze, polskie. Jest jednak pewien postęp…” –  Andrzej Stasiuk .

TAKSIM – NOWA POWIEŚĆ ANDRZEJA STASIUKA w Trójce i – w ten sposób – powracamy po wakacjach do naszego ulubionego pasma wieczornego.

Powyższy komentarz autora powieści został napisany do jego sztuki sprzed paru miesięcy – „Czekając na Turka” ( Wyd. Czarne, trójkowy patronat ).

Sztuka powstała w ramach „projektu europejskiego „After the Fall – Europe After 1989”. ( premierę wyreżyserował pod koniec sezonu 08/09 Mikołaj Grabowski w Starym Teatrze ) – Teraz – mamy powieść i niej Turek znów powraca … Taksim – to, najruchliwsze miejsce Stambułu. Leży między centrami handlowymi i biurowymi. Nazwa pochodzi od rozdzielni wody pitnej na nim stojącej. To miejsce handlu pełne historii.

- "Taksim" jest o handlowaniu używanymi rzeczami. To opowieść o przemianach cywilizacyjnych, o tym, że w tej jednorazowości niektóre rzeczy trwają dłużej. (...) Chciałem bohaterom dać jakieś zajęcie właściwe tej okolicy. A w Gorlicach, jak na całej prowincji, takich lumpeksów jest mnóstwo. W każdym mieście ze wszystkich rodzajów handlu najwięcej jest lumpeksów... (z rozmowy Doroty Wodeckiej z Andrzejem Stasiukiem w Gazecie Wyborczej, 11 września 2009)

Powraca też temat efektów transformacji tych, których nie dostrzegamy „centralnie”, a, które „wyśledził” Andrzej Stasiuk na dawnych terenach przygranicznych.

Powracają wreszcie „obiekty”, obecne ostatnio w twórczości Andrzeja Stasiuka: stare samochody, szlabany , używane ubrania …

- Przypadek (?) sprawił, że zaczynamy naszą lekturę w pobliżu rocznicy zburzenia muru berlińskiego.

- Nie jest zdecydowanie przypadkiem, że lekturze będzie towarzyszyła muzyka Mikołaja Trzaski, który od lat współpracuje z autorem powieści (muzyka do spektakli „Noc” i „Czekając na Turka” oraz płyta Kantry).

- A, w jakim stopniu przypadkowy był nasz wybór, by książkę czytał KRZYSZTOF MAJCHRZAK, proszę ocenić …

…zanurzamy się więc w jesienny pejzaż górskiego miasteczka i …

Andrzej Stasiuk – „Taksim” – od poniedziałku do czwartku o 20.50.

- Początek: 21.09.09.

- Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Czarne 28.09.09.

- Zapraszamy: Baszka Marcinik, Renata Szewczak, Wojtek Dorosz, Janusz Deblessem i Mateusz Patyk.

Polecane