Państwo Środka od środka, czyli radiowa Trójka nadaje ze stolicy Chin

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Państwo Środka od środka, czyli radiowa Trójka nadaje ze stolicy Chin
Trójka w PekiniFoto: PR

– Zdradziłem Państwu pielęgnowaną przez pokolenia receptę na długowieczność Chińczyków. Pokażę, jak żyją przeciętni mieszkańcy Chin, jakie mają radości i zmartwienia – mówił reporter Polskiego Radia Tomasz Sajewicz

Posłuchaj

Pogoda w pekinie (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Jak wygląda życie w najmłodszym supermocarstwie? Przecież żaden ze światowych przywódców nie może nie liczyć się ze zdaniem Chin, choć przecież nie zawsze tak było – przekonywał Tomasz Sajewicz. Jego relacji ze stolicy Chin można było słuchać w Trójce, niemal przez całą środę 31 października.

Dziennikarze z ul. Myśliwieckiej kontynuują reporterskie podróże po świecie – w ramach cyklu "Trójka – jesteśmy połączeni". A wszystko po to, by przybliżyć słuchaczom historię i teraźniejszość – zarówno tych znanych (czasem tylko pozornie), jak i bardziej "egzotycznych" miast. Kolejnym miejscem, które odwiedził Program 3 Polskiego Radia był Pekin.

Trójka w Pekinie Trójka w Pekinie

Przyjeżdżając do Chin najpierw zaskakuje skala – budynków, ulic, miast, potem liczb – bo w kraju miliarda czterystu milionów ludzi wszystko mierzy się w skali odmiennej niż ta, którą znamy z własnego podwórka. Jednak tuż za rogiem szerokich arterii i drapaczy chmur kryje się inne życie Chin – już nie w tempie 431 km/h – w jakim jeździ najszybszy pociąg w Chinach, lecz tym znacznie wolniejszym, bo wyznaczanym od setek lat przez chińskie tradycje i obyczaje – mówił Tomasz Sajewicz. Mało kto w Polsce zna Chiny tak dobrze jak właśnie korespondent Polskiego Radia, który od ponad 13 lat relacjonuje – także w Trójce – wydarzenia w tej części świata.

W Programie 3 Polskiego Radia pojawiły się jego materiały i relacje, które "w pigułce" przedstawią współczesne Chiny. – Jedno z najbardziej znanych chińskich powiedzeń głosi, że jeśli nie odejdzie stare, nie przyjdzie nowe. Opowiedziałem więc o chińskich tradycjach, kulturze i życiu jedną nogą w przyszłości – w świecie kamer rozpoznających na ulicy twarz i systemu kredytu społecznego, bez którego nie można kupić biletu na pociąg – dodał Tomasz Sajewicz.

Relacji tych można było posłuchać w środę 31 października w porannym i popołudniowym wydaniu "Zapraszamy do Trójki" oraz audycji "Do Południa" – o godz. 6.40, 7.40, 10.40, 16.20 i 17.20.

Akcja "Trójka – jesteśmy połączeni" realizowana jest od 2016 roku przy współpracy z LOT-em. W jej ramach dziennikarze Programu 3 odwiedzili do tej pory: Seul, Tbilisi, WenecjęTel Awiw i Jerozolimę, Los Angeles, Pulę, Podgoricę, Odessę, Kluż-NapokęKaliningrad, Nowy Jork, Berlin, ChicagoTokio, Dubrownik, Los Angeles, Singapur, Niceę i Oslo
.

Polecane