Czy podczas wyborów oceniam moralność i etykę kandydatów?
2018-10-24, 13:10 | aktualizacja 2018-10-24, 13:10
Zarzuty prokuratorskie, prawomocne wyroki, a nawet fakt przebywania w areszcie tymczasowym nie jest przeszkodą, by uzyskać duże poparcie społeczne w wyborach np. samorządowych.
Posłuchaj
Ciekawy jest przypadek Hanny Zdanowskiej, która wygrała z ogromną przewagą w Łodzi, ale o tym, czy obejmie prezydenturę, zdecyduje wojewoda. Czesław Małkowski jest w drugiej turze wyborów w Olsztynie. Trzy lata temu sąd skazał kandydata m.in. za molestowanie, ale wyrok jest nieprawomocny. Z kolei wójt gminy Daszyna – Zbigniew W. zdobył w pierwszej turze 48,5 procent głosów. Wypada pogratulować, tyle że wójt przebywa w areszcie i ma postawione 92 zarzuty…
– Jeśli np. osoba oskarżona zostanie skazana, a wyrok będzie prawomocny, to jej mandat zostanie wygaszony. W życiu publicznym prawo nie jest przestrzegane, a konstytucja jest łamana. Nikt nie ponosi za to odpowiedzialności. Wobec tego trudno się dziwić tej lub innej miejscowości – mówi prof. Ryszard Piotrowski.
– Ocena moralna i prawna nie są ze sobą tożsame. Nie chce być nadmiernie drastyczna, ale z punktu widzenia stanowionego ktoś może być nie tylko oskarżony, ale nawet i skazany. Jednak to wcale nie oznacza, że nie jest predestynowany to zajmowania jakiegoś stanowisko – zaznacza dr Barbara Czerska.
Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.
***
Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Ryszard Piotrowski (prawnik, Uniwersytet Warszawski), dr Barbara Czerska (filozof, etyk) prof. Adam Grzegorczyk (Wyższa Szkoła Promocji w Warszawie), Grzegorz Lewicki (ekspert, Fundacja Pułaskiego), Wiesław Gałązka (Dolnośląska Szkoła Wyższa), Barbara Mrozowska-Nieradko (sekretarz miasta Łódź)
Data emisji: 23.10.2018
Godzina emisji: 12.09
kw
Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: