Czy potrafimy oszczędzać prąd?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy potrafimy oszczędzać prąd?
zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay

Prąd dla firm drożeje drastycznie, a ceny ofertowe sprzedaży na przyszły rok są niemalże dwukrotnie wyższe.

Posłuchaj

Czy potrafimy oszczędzać prąd? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

wysypisko śmieci 1200.jpg
Czy problem śmieciowy można rozwiązać?

Co gorsza eksperci zapowiadają również podwyżki cen prądu dla gospodarstw domowych. Ministerstwo Energii planuje przygotowanie programu wsparcia dla obywateli i odbiorców przemysłowych. Ma być gotowy do końca roku.

– W Polsce mamy w zdecydowanej większości produkcję energii elektrycznej z węgla. Jest to ponad 80 procent. Za każdą megawatogodzinę takiej energii trzeba kupować uprawnienia do emisji. Ich cena rośnie. Jeżeli koniunktura gospodarcza będzie dobra, to te ceny będą rosnąć  – mówi Bartłomiej Derski, współtwórca portalu wysokienapięcie.pl.

– Innym problemem jest oparcie o jedno źródło, czyli o węgiel brunatny czy kamienny. Do tego przestarzałe jednostki wytwórcze. U nas średni wiek turbiny to 37 lat, a jest to dużo jeśli chodzi o wytworzenie prądu elektrycznego. Przespaliśmy lata dziewięćdziesiąte – zaznacza prezes Instytutu Studiów Energetycznych Andrzej Sikora.

– Prąd po wyborach nie zdrożeje o czterdzieści procent. Te informacje są kłamstwem. Nowa taryfa wejdzie w życie w przyszłym roku i możliwa jest podwyżka rachunku, ale nie przekroczy ona pięciu procent – podkreśla minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Bartłomiej Derski (prawnik, ekonomista, współtwórca portalu wysokienapięcie.pl), Andrzej Sikora (prezes Instytutu Studiów Energetycznych), Krzysztof Tchórzewski (minister energii), Wojciech Jakóbik (redaktor naczelny biznesalter.pl), prof. Elżbieta Mączyńska (Szkoła Główna Handlowa), Rafał Zasuń (dziennikarz, ekspert ds. energetycznych), Andrzej Szczęśniak (ekspert rynku energetycznego).
Data emisji: 17.10.2018
Godzina emisji: 12.09

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane