Czy zetknąłem się ze zjawiskiem stalkingu?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy zetknąłem się ze zjawiskiem stalkingu?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: SpeedKingz/Shutterstock.com

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało nowelizację kodeksu karnego, rozszerzającą pojęcie stalkingu jako czynu podlegającego karze.

Posłuchaj

Czy zetknąłem się ze zjawiskiem stalkingu? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

laptop internet kobieta 1200.jpg
Dyrektywa o prawie autorskim?

Stalkingiem będzie już nie tylko uporczywe nękanie ofiary, ale też jej poniżanie, dręczenie. Stalkingiem może być odcinanie prądu, gazu, wody, ale również wysłanie byłemu mężowi na urodziny trumny, na co wpadła pewna pani…

– Jeśli stalking ma być przestępstwem musi wywołać pewien skutek. Kto ma wiedzieć, że on się pojawił? To tylko pokrzywdzony może zweryfikować czy się boi, lub czuje, że jego prywatność została naruszona. To oczywiście jest weryfikowane przez prokuraturę. Prokurator sprawdza, czy inna osoba w podobnej sytuacji odczuwałaby lęk – mówi prawniczka dr Dagmara Woźniakowska-Fajst.

– Sam fakt, że stalking jest przestępstwem, to duże ułatwienie dla wielu osób, które nie potrafiło zainteresować organów ścigania tym niepokojącym zjawiskiem – zaznacza mec. Mariusz Paplaczyk. – Trzeba pamiętać, że zamiarem sprawcy jest wywołanie efektu nękania. Jeżeli organy ścigania będą w stanie wykazać, że taki efekt wywołano, to jest to przestępstwo – dodaje. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Dagmara Woźniakowska-Fajst (prawniczka, kryminolożka, adiunkt w katedrze Kryminologii Polityki Karnej, Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego), mec. Mariusz Paplaczyk (Wiza Paplaczyk Adwokacka Spółka Partnerska), Zakład Kryminologii Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk), Beata Mirska-Piworowicz (prezes stowarzyszenia Damy Radę), Jagna Piwowarska (prezes fundacji Można Inaczej), dr Mariusz Sokołowski (Katedra Nauk o Bezpieczeństwie, Uniwersytet Warszawski), Paulina Klemińska (stowarzyszenie Niebieska Linia) 
Data emisji: 16.10.2018
Godzina emisji: 12.09

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane