Reklama

reklama

Grzegorz Musiał - "Dziennik wojny jaruzelskiej"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Grzegorz Musiał - "Dziennik wojny jaruzelskiej"

Na 25 rocznicę ogłoszenia stanu wojennego przygotowano sporo publikacji. Omawiane były i opisywane w prasie.

My wybraliśmy książkę, która ukazała się bez większego rozgłosu. Jej autor - Grzegorz Musiał jest lekarzem. Mieszka w Bydgoszczy. Jest min. autorem, wydanego w ubiegłym roku "Dziennika bez dat". W roku 1990 otrzymał Nagrodę Kościelskich.

Posługuje się klarownym, komunikatywnym językiem, co we współczesnej prozie nie jest tak częste. Książka, którą w jedenastu fragmentach prezentujemy, jest klasycznym dziennikiem, obejmującym miesiące poprzedzające stan wojenny i pierwsze miesiące stanu wojennego. Pisanie Dziennika przerwało aresztowanie autora. Po powrocie z więzienia nie kontynuował już pisania Dziennika. Po 25 latach, namówiony przez wydawcę, zdecydował się na jego publikację.

Grzegorz Musiał swoje teksty czytał już nie raz publicznie. Zaproponowaliśmy, by podjął się również zaprezentowania fragmentów "Dziennika Wojny Jaruzelskiej" w Trójce.

Tego typu lektura nie powinna być inscenizowana. Sięgnęłam jednak po muzykę Orkiestry Ósmego Dnia z płyty "Czekając na Kometę Halleya". Czytając "Dziennik", usłyszałam ją i tak już zostało.

Zapraszam.
Baszka Marcinik.

11 fragmentów "Dziennika Wojny Jaruzelskiej" w Trójce, od poniedziałku do czwartku o 14.50.

Wydawnictwo ZYSK I S-KA

Polecane