Hanna Zdanowska może być prezydentem Łodzi? Europosłowie komentują

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Hanna Zdanowska może być prezydentem Łodzi? Europosłowie komentują
Hanna ZdanowskaFoto: PAP/Roman Zawistowski

– PO ma krótką ławkę, skoro nie potrafiła wytypować na prezydenta Łodzi innego kandydata niż Hanna Zdanowska, skazana prawomocnym wyrokiem sądu na karę grzywny – mówił w "Pulsie Trójki" Ryszard Czarnecki (PiS). Mariusz Witczak (PO) ocenił natomiast, że przepisy dopuszczają, by Hanna Zdanowska pełniła ten urząd.  

Posłuchaj

Mariusz Witczak (PO) i Ryszard Czarnecki (PiS) o wyborach samorządowych (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Komitet Wyborczy Wyborców Hanny Zdanowskiej złożył dziś doniesienie do prokuratury ws. "przekroczenia uprawnień" przez szefa KSRM Jacka Sasina.  Minister próbuje zakłócić wolny wybór, jakiego mieszkańcy powinni dokonać 21 października – ocenił rzecznik komitetu Bartosz Domaszewicz. Do tej sprawy odnieśli się w "Pulsie Trójki" Mariusz Witczak, europoseł Platformy Obywatelskiej, i Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. 

– PiS próbuje wywierać presję na wyborcach, mając słabego kandydata i nie mając żadnych szans na wygranie wyborów w Łodzi. Próbuje szantażować łodzian, by nie wybierali osoby, która cieszy się ogromną popularnością – stwierdził Witczak. – Przepisy, co do tego czy Hanna Zdanowska jako osoba skazana na karę grzywny może sprawować urząd prezydenta, nie są jednoznaczne. Ale w tej hierarchii kodeks wyborczy, który dopuszcza taką opcję, jest wyższej rangi niż ustawa, dlatego że wprost wynika z konstytucji – dodał europoseł PO. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Z Witczakiem nie zgodził się jednak Czarnecki. Jego zdaniem ustawa o pracownikach samorządowych mówi jednoznacznie, że taka osoba nie może być prezydentem miasta. – Widocznie Platforma ma krótką ławkę, skoro nie potrafiła wytypować na ten urząd innego kandydata. Jeżeli nastąpi wybór pani Zdanowskiej, to wojewoda będzie musiał zwrócić się do premiera o ustanowienia rządu komisarycznego – podsumował europoseł PiS

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Mariusz Witczak (europoseł PO), Ryszard Czarnecki (europoseł PiS)
Data emisji: 10.10.2018
Godzina emisji: 17.45 

kad/mk

Polecane