Czy człowiek jest w stanie zapanować nad klimatem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy człowiek jest w stanie zapanować nad klimatem?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: elRoce/Shutterstock.com

"Nie możemy dopuścić do ocieplenia klimatu o 2 stopnie Celsjusza. 1,5 stopnia to maksimum i w tym celu trzeba ograniczyć emisję CO2 o 45% do 2030 roku." – czytamy w raporcie międzyresortowego zespołu ds. zmiany klimatu (IPCC).

Posłuchaj

Czy człowiek jest w stanie zapanować nad klimatem? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Antarktyka 1200.jpg
Czy stan środowiska naturalnego jest dla nas zasadniczym problemem?

Aby cel osiągnąć, należałoby ostro ograniczyć zużycie węgla o 2/3 i drastycznie zredukować zużycie ropy – o 37%!

– Stoimy dzisiaj wobec ogromnego wyzwania, ale jest ono wykonalne. Najważniejsze jest to, aby podjąć racjonalne kroki. Dziś są dostępne różne technologie i nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy z nich korzystali – mówi koordynator kampanii Greenpeace ds. klimatu i energii Marek Józefiak.

–  My jako Polska jesteśmy z grupy krajów biednych. Mamy przede wszystkim energetykę węglową, a zmiany kosztują. Jednak nie mamy co się bić w pierś. Nasza energetyka jest na drugim miejscu, za Niemcami, jeśli chodzi o sprawność i ograniczenie emisji spalin – zaznacza prof. Zbigniew Kasztelewicz, kierownik katedry górnictwa odkrywkowego Akademii Górniczo-Hutniczej.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Marek Józefiak (koordynator kampanii Greenpeace ds. klimatu i energii), prof. Zbigniew Kasztelewicz (kierownik katedry górnictwa odkrywkowego Akademii Górniczo-Hutniczej), Wojciech Jakóbik (redaktor naczelny portalu BiznesAlert), Sławomir Brzózek (fundacja Nasza Ziemia), dr Aleksandra Kardaś (fizyk atmosfery, portal Nauka o Klimacie), prof. Elżbieta Mączyńska (Szkoła Główna Handlowa)
Data emisji: 9.10.2018
Godzina emisji: 12.08

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Polecane