Dlaczego kupujemy suplementy diety?
Na suplementy diety Polacy wydają rocznie ponad 4 mld złotych. Reklamy kuszą specyfikami na wszelkie dolegliwości, ale czy są one rzeczywiście "złotym środkiem" na dobre samopoczucie?
Zdjęcie ilustracyjne
Foto: Pixabay
Dlaczego reklamowanie suplementów diety ma wpływ na tak dużą sprzedaż tych środków w Polsce?
– Niestety suplementy diety traktujemy jako panaceum na całe zło. Nie korzystamy z innych modyfikacji, które mają korzystny wpływ dla naszego zdrowia. Polakom wydaje się, że połknięcie pigułki załatwia sprawę. Problem w tym, że nie mamy zagwarantowanej ochrony. Suplementy diety przed wprowadzeniem na rynek, nie są poddawane żadnym badaniom. Tym różnią się od leków, które przechodzą restrykcyjne testy – mówi dr Agnieszka Zimmerman z Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego.
Jak przekonuje Ewa Jankowska, prezes Polskiego Związku Producentów Leków Bez Recepty, suplementy diety, które są reklamowane muszą jednak spełnić określone wymagania, które reguluje Kodeks Dobrych Praktyk. – Wychodzimy poza obowiązujące przepisy prawa i regulujemy przekaz reklamowy, aby był jak najbardziej rzetelny i obiektywny. Jest to jednak regulacja dobrowolna i to przedsiębiorcy decydują o tym czy z niej skorzystać – dodaje.
Czy reklamy kreują potrzebę zażywania suplementów i czy są one niezbędne dla naszego zdrowia? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.
***
Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Agnieszka Zimmerman (Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne), Ewa Jankowska (Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty), Marcin Korczyk (bolger, "Pan tabletka"), Justyna Marszałkowska-Jakubik (dietetyk), dr Adam Kozierkiewicz (ekspert ds. rynku zdrowia), Jan Bondar (rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego)
Data emisji: 8.10.2018
Godzina emisji: 12.08
kb/ml
Oto wyniki sondy przeprowadzonej w czasie audycji: