"Zakaz ironii i sarkazmu" na Scenie Teatralne Trójki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Zakaz ironii i sarkazmu" na Scenie Teatralne Trójki
Michał BuszewiczFoto: Jakub Laskowski (mat. pras. Teatru Żydowskiego)

Słuchowiskiem Michała Buszewicza pod zagadkowym tytułem "Zakaz ironii i sarkazmu" powracamy do prezentacji realizacji powstałych w Studiu Teatralnych Form Eksperymentalnych im. Eugeniusza Rudnika.

Patron studia (1932-2016) – inżynier elektronik, reżyser dźwięku – tworzył od 1958 roku w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia. Był prekursorem w dziedzinie niekonwencjonalnych metod pracy z dźwiękiem. Teraz, młodzi twórcy, skupieni wokół Instytutu Teatralnego, realizują swoje śmiałe wizje, współpracując z Teatrem Polskiego Radia. Trójka zdecydowała się przedstawiać od czasu do czasu efekty ich działań. Słowno – muzyczne słuchowisko, które premierowo przedstawiamy, jest monodramem, formą quazi – audycji. Jej autorka/prezenterka wypowiada słowa, zdania, tezy, których sens trzeba czytać "na opak".  Tytułowy "zakaz" stanowi  bowiem szczyt "ironii i sarkazmu".


Magda Szpecht Magda Szpecht

Autor słuchowiska jest dramatopisarzem, ale też dramaturgiem (współpracował z Eweliną Marciniak, Anną Augustynowicz, Anną Smolar) oraz reżyserem. Magda Szpecht debiutowała w 2015 roku w TR Warszawa, reżyserując "Możliwość Wyspy" we  współpracy z Michałem Buszewiczem. Wojtek Blecharz jest kompozytorem, który wraz Magdą Szpecht stworzył muzyczny spektakl pod tytułem "Schubert. Romantyczna Kompozycja na 12 wykonawców i Kwartet Smyczkowy". Ostatnio Wojtek Blecharz przedstawił w TR Warszawa "roboczą" wersję "Rechnitz. Opera" ("Anioł Zagłady") do tekstu Elfriede Jelinek. Premiera tej "Opery" – w 2019 roku.


Wojtek Blecharz Wojtek Blecharz

Z przygotowanych do tej pory dla Sceny Teatralnej Trójki słuchowisk eksperymentalnych, "Zakaz ironii i sarkazmu" wydaje się najbardziej radykalnym ze względu na sposób realizacji dźwięku (są fragmenty – na granicy słyszalności) oraz na proporcje – słowo – muzyka (muzyka brzmieniowo dominuje nad tekstem). Przed premierą przedstawimy krótką rozmowę z Andrzejem Brzoską, który nagrywał słowo oraz z autorem słuchowiska. Wypada uprzedzić, że odbiór prezentowanego eksperymentu, wymaga skupienia i gotowości na przyjęcie tego, do czego nie jesteśmy przyzwyczajeni, słuchając Trójki.

Michał Buszewicz – "Zakaz ironii i sarkazmu"

Autor – Michał Buszewicz

Reżyseria – Magda Szpecht

Nagranie – Andrzej Brzoska

Muzyka – Wojciech Blecharz

Występuje Izabela Warykiewicz

Produkcja – Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

7.10.18. – 20.05.

Czas trwania – 45’46"

***

Na "Scenę teatralną Trójki" zapraszamy w niedzielę (7 października) o godz. 20.05.

Baszka Marcinik oraz Wojciech Dorosz– wydawca.

Polecane