Stary człowiek i ...szpieg? Cała prawda o słynnym pisarzu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Stary człowiek i ...szpieg? Cała prawda o słynnym pisarzu
Ernest HemingwayFoto: NARA/PAP

"Szpieg Hemingway" to biografia pisarza, któremu największą popularność przyniosła powieść "Stary człowiek i morze". Książka Nicholasa Reynoldsa odkrywa nieznane dotąd oblicze Ernesta Hemingwaya.

Posłuchaj

Czy Ernest Hemingway był szpiegiem? (Czarnoksiążnik/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

okładka książki "Towarzysz Hemingway" Okładka książki "Towarzysz Hemingway"

Wielki pisarz i interesujący człowiek. Żołnierz w I wojnie światowej. Żeglarz, który w barach Hawany tłumił drinkami depresję, a gdy już przytłumił dostatecznie, szedł do portu, aby odcumować łódź i wypłynąć na morze. Biografia ujawnia jednak mało znane fakty z życia pisarza.

– Za sprawą rosyjskiego dziennikarza Aleksandra Wasiljewa na jaw wychodzi prawda o teczce towarzysza Hemingwaya, która w latach 90. została wywieziona do Stanów Zjednoczonych i tam trafiła w ręce historyka. Sowieci wiązali z pisarzem duże nadzieje, dotyczące współpracy. W tym czasie Hemingway zaczął podejrzewać, że Amerykanie go szpiegują. Jak się okazało, był przez nich wnikliwie inwigilowany. Okazuje się jednak, że to on jest szpiegiem, działającym na zlecenie sowietów – mówi Mateusz Matyszkowicz.

Jak to się stało, że Hemingway został sympatykiem rewolucyjnej lewicy? Kiedy podjął współpracę z wywiadem sowieckim i został agentem „Argo”? 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 5.10.2018
Godzina emisji: 7.49

kb/kw

Polecane