Czy system segregacji i przetwarzania śmieci działa u nas dobrze?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy system segregacji i przetwarzania śmieci działa u nas dobrze?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Ministerstwo Środowiska prowadzi konsultacje w sprawie nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach.

Posłuchaj

Czy system segregacji i przetwarzania śmieci działa u nas dobrze? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

wysypisko śmieci 1200.jpg
Czy problem śmieciowy można rozwiązać?

Celem nowelizacji jest usprawnienie systemu gospodarki odpadami. Chodzi o większą kontrolę gmin nad tym, co dzieje się z odpadami, a także o zmobilizowanie nas do segregacji odpadów.

– Staramy się, aby odpady były poddawane przetwarzaniu w procesach recyklingu. Wiadomo, że nie wszystkie śmieci się do tego nadają. Składowanie jest jednym ze sposobów zagospodarowania odpadów, jednak jest tym najmniej pożądanym – tłumaczy zastępca dyrektora w Departamencie Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Środowiska Bogusława Brzdąkiewicz.

– Jeśli zbiórki i zagospodarowanie odpadów komunalnych i zaproponowane niektóre rozwiązania nie zostaną zmodyfikowane, to odbije się to na cenie. Nic za darmo się dzieje – mówi Leszek Świętalski, sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich. – Na podwyżki może wpłynąć wiele czynników. Weźmy pod uwagę, że rewolucja śmieciowa była dopiero w 2013 roku – dodaje. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Bogusława Brzdąkiewicz (zastępca dyrektora w Departamencie Gospodarki Odpadami, Ministerstwo Środowiska), Leszek Świętalski (sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich),  Józef Neterowicz (Związek Powiatów Polskich), Dariusz Matlak (prezes Polskiej Izby Gospodarki Odpadami), Ewa Jedlikowska (zastępca wójta gminy Lądek), Sławomir Brzózek (fundacja Nasza Ziemia)
Data emisji: 3.10.2018
Godzina emisji: 12.08

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane