Czy wątpliwości powinny przemawiać na korzyść podatnika?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy wątpliwości powinny przemawiać na korzyść podatnika?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: wutzkohphoto/shutterstock.com

Od blisko trzech lat obowiązuje zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika.

Posłuchaj

Czy wątpliwości powinny przemawiać na korzyść podatnika? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

gotowka pieniadze 1200.jpg
Czy nasze życie jest drogie?

Klauzula in dubio pro tributario miała chronić przed swobodą interpretacyjną Ministerstwa Finansów i Urzędów Skarbowych. Ta zasada nie przyjęła się, ponieważ urzędnicy nawet jak powinni mieć wątpliwości, to ich nie mają. Ile razy do tej pory fiskus zastosował przepis o decyzji na korzyść podatnika? Aż trzy razy. 

– Wszyscy mamy świadomość, że prawo podatkowe jest w Polsce skomplikowane. Premier Morawiecki i rząd mówi, że podatnik jest osobą najważniejszą. W praktyce jest zupełnie inaczej. Urzędnicy skarbowi dostają bardzo jasne wytyczne, jak mają interpretować prawo. Pojawia się szereg wątpliwości – tłumaczy posłanka Platformy Obywatelskiej Joanna Augustynowska. 

– Przypominam, że konstytucja biznesu została przyjęta w kwietniu, a te dane, które opublikowała Rzeczpospolita dotyczą okresu rozpoczynającego się w styczniu 2016. Wielu urzędników uważa, że będzie jak było, jednak nie uważam, żeby tak się działo – wyjaśnia rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw Adam Abramowicz. 

– Każdy kij ma dwa końce. To, że zapewnimy w krótkim czasie przypływ gotówki do budżetu państwa, niestety jest okupione kosztem tego, że wśród obywateli i przedsiębiorców spada poczucie pewności prawa – dodaje Łukasz Czucharski z z organizacji Pracodawcy RP. 

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Joanna Augustynowska (posłanka, Platforma Obywatelska), Adam Abramowicz (rzecznik małych i średnich przedsiębiorców), Łukasz Czucharski (Pracodawcy RP), dr Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha), prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz (Politechnika Warszawska), Roman Przasnyski (główny analityk Gerda Broker)
Data emisji: 2.10.2018
Godzina emisji: 12.07

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane