"Samiec Alf" na Scenie Teatralnej Trójki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Samiec Alf" na Scenie Teatralnej Trójki
Mateusz Pakuła, fot. Martyna AdamskaFoto: Martyna Adamska

Druga w sezonie 2018/2019 premiera na Scenie Teatralnej Trójki może zadowolić nade wszystko młodszych słuchaczy choć opowiada o doświadczeniach pokolenia 80’, szczególnie mężczyzn urodzonych w pierwszej połowie tamtego dziesięciolecia, dorastających na przełomie lat 80 i 90.

Posłuchaj

Kolejna premiera na trójkowej scenie -"Samiec Alf" (Scena Teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Druga w sezonie 2018/2019 premiera na Scenie Teatralnej Trójki może zadowolić nade wszystko młodszych słuchaczy choć opowiada o doświadczeniach pokolenia 80’, szczególnie mężczyzn urodzonych w pierwszej połowie tamtego dziesięciolecia, dorastających na przełomie lat 80 i 90. Do tego pokolenia należy autor i reżyser słuchowiska – Mateusz Pakuła. "Samiec Alf" – to bohater w trzech "wcieleniach". Wspomina "idoli męskiej młodości" od Spidermena po Kaczora Donalda. Będąc kilkulatkiem czas spędzał przed telewizorem, oglądając seriale. Rzeczywistość po stanie wojennym nie wiele więcej miała mu do zaoferowania. Kiedy świat wokół zaczął się gwałtownie zmieniać i pojawiły się kasety video, on także, dorastając, zdążył nacieszyć się filmami , do których wcześniej dostępu nie miał, ale nie trwało to długo. Otworzyły się przed kilkunastolatkiem nowe perspektywy. W końcu przyszedł "kryzys męskości". To – po części historia samego autora. Szczególna wszak jest forma tego słuchowiska. Brak tam dialogów – naturalnie – skoro bohater jest jeden, ale też ten swoisty monolog toczy się w rytmie rapu.

Przed premierą zaprosiliśmy tradycyjnie do posłuchania rozmowy z autorem i reżyserem. Przypominamy, że jest nagradzanym i wyróżnianym dramatopisarzem, także dramaturgiem. Ukończył krakowską PWST, Wydział Reżyserii Dramatu. W 2013 roku był finalistą Talentów Trójki w kategorii Teatr. W 2014 roku został laureatem Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej za "Smutek tropików". Jako dramaturg współpracował m.in. z Pawłem Świątkiem, przygotowując dla Narodowego Starego Teatru "Pawia Królowej" Doroty Masłowskiej. Sztukę napisaną dla Krzysztofa Globisza – "Wieloryb The Globe"-  wyreżyserowała Eva Rysova w Łaźni Nowej w Krakowie.  Jego sztuki opublikowano w tomach: "Biały Dmuchawiec. Pięć sztuk teatralnych", "Kowboj Parówka i trzy inne sztuki", "Na końcu łańcucha" i "Panoptikos". Dla STT wyreżyserował "Kowboja Parówkę" oraz "Pawi tren".

Prosimy nie zrażać się językiem premierowego słuchowiska oraz sposobem podawania historii. Mateusz Pakuła ma poza wszystkim poczucie humoru i nawet, jeżeli mamy więcej niż trzydzieści parę lat, mamy też szansę uśmiechnąć się, a nawet zamyślić nie tylko nad losem "Samca Alfa", także nad sobą.

Zapraszamy

Baszka Marcinik oraz Wojciech Dorosz - wydawca

*** 


30.09.2018 – godz. 20.05

Mateusz Pakuła – "Samiec Alf" 

Reżyseria dźwięku – Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne – Mateusz Pakuła

Występują:

Krzysztof Loga – Skarczewski

Andrzej Plata

Szymon Mysłakowski

 

Czas trwania – 35’10"


Polecane