Jak zmieniał się polski sport w przeszłości?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak zmieniał się polski sport w przeszłości?
Janusz Kusociński wygrywa bieg na 1500 metrów. Za nim biegnie Niemiec Rothbahrt Foto: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/NAC

Wydana na początku tego roku "Historia sportu w Polsce" to pierwszy z planowanych dwóch tomów opowiadających o historii wszelkich dyscyplin sportowych na terenie naszego kraju. Jest to również jedyna tak obszerna publikacja tego typu.

Posłuchaj

Jak przez wieki rozwijał się polski sport? (Historie jak z książki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Historia sportu w Polsce" Krzysztof Szujecki "Historia sportu w Polsce" Krzysztof Szujecki

"Historia sportu w Polsce" Krzysztofa Szujeckiego zawiera wiele zaskakujących wiadomości. Opisuje najważniejsze wydarzenia, wzloty i dramaty, rozwój związków i klubów sportowych, koleje losu wielu wybitnych sportowców, udziały polskich reprezentacji w olimpiadach, mistrzostwach świata i Europy, a także rozgrywki krajowe. Autor czyni wiele obserwacji społecznych. Analizuje przyczyny sukcesów a czasem i porażek. Wspomina też o życiu prywatnym naszych wyczynowców po zakończeniu kariery sportowej; jak się okazuje wielu z nich odnosiło wielkie sukcesy zawodowe, naukowe, kulturalne, wielu też niestety zginęło na frontach wojennych lub w niemieckich i sowieckich obozach zagłady.

– W języku polskim słowo "sport" pojawiło się po raz pierwszy w XIX wieku w komedii Konstantego Gaszyńskiego "Wyścigi konne". W związku z tym, uznałem, że jest to dobry przyczynek do rozpoczęcia narracji w tej książce. Pierwsze dyscypliny, które uprawiano w naszym kraju to jeździectwo i strzelectwo. Pierwsze stowarzyszenia powstawały jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku – mówi Krzysztof Szujecki.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której ponadto:

  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego o wieku w polityce;
  • Też przeczytajcie: Filip Gańczak poleca nowy numer Biuletynu IPN;
  • Dzieje się historia: książka Sophie Hodorowicz-Knab "Naznaczone literą >P<. Polki jako robotnice przymusowe w III Rzeszy 1939-1945" i książka "Przemilczane. O seksualnej pracy przymusowej w czasie II wojny światowej" autorka Joanna Ostrowska;
  • Publicystyka Józefa Piłsudskiego.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Krzysztof Szujecki (autor książki "Historia sportu w Polsce")
Data emisji: 25.09.2018 
Godzina emisji: 22.07

mat. prasowe/ml/gs

Polecane