Czy zdarza się, że działam w "szarej strefie"?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy zdarza się, że działam w "szarej strefie"?
zdjęcie ilustracyjne Foto: Akira Kaelyn/shutterstock

Według raportu A.T. Kearney, Polska jest w czołówce państw najbardziej efektywnych w redukcji szarej strefy. 

Posłuchaj

Czy zdarza się, że działam w "szarej strefie"? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Zgodnie z nowym raportem w latach 2007-2016 gospodarka nieregulowana skurczyła się z 24,9 procent PKB do 17,4 procent PKB. Aż wierzyć się nie chce! Zwłaszcza, że autorytet w tej sprawie, prof. Friedrich Schneider z Uniwersytetu im. Keplera w Linzu, szacuje naszą szarą strefę na poziomie 22,2 procent PKB. Choć też zauważa poprawę. Różnice mogą wynikać z różnych metod badawczych.

Jedną z firm, które przeprowadzają takie raporty, jest A.T. Kearney. – Różnice w wynikach badań wynikają z trudności, jakie przysparza badanie "szarej strefy", która z założenia jest nigdy nieraportowana, więc każde takie oszacowanie bazuje na szeregu czynników, które model analityczny bierze pod uwagę - tłumaczy Krystian Kamyk z A.T. Kearney. – Prawdą jest jednak to, że ta "szara strefa" z roku na rok maleje, i to w znaczącym tempie – dodaje dyrektor firmy.

Zmniejszanie się "szarej strefy" w Polsce ocenił również Jeremi Mordasewicz z konfederacji Lewiatan. – Po pierwsze, mamy dużo lepszą sytuację na rynku pracy z punktu widzenia pracowników, w związku z tym oczekują oni legalnego zatrudnienia i mogą się tego domagać. Po drugie, na zmniejszenie szarej strefy wpływa wzrost zamożności społeczeństwa – komentuje Jeremi Mordasewicz. 

Czy wyniki raportów na temat "szarej strefy" są przekłamane? Jaka część "szarej strefy" jest zupełnie niezauważana? 

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Krystian Kamyk (A.T. Kearney), Jeremi Mordasewicz (konfederacja Lewiatan), Robert Przasnyski (analityk Gerda Broker), Bogdan Wyżnikiewicz (prezes zarządu Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych), dr Bogusław Półtorak (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu)
Data emisji: 20.09.2018
Godzina emisji: 12.07

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Polecane