Nie tylko Wikingowie, fiordy i renifery, czyli Trójka nadaje z Oslo

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nie tylko Wikingowie, fiordy i renifery, czyli Trójka nadaje z Oslo
Trójka w NorwegiiFoto: Agnieszka Szwajgier/Polskie Radio

– Norwegia to chyba jedyny kraj na świecie, gdzie dzieci bawią się w agentów środowiska, a niedawno wystartował tu pierwszy elektryczny samolot – mówiła przed audycją Agnieszka Szwajgier, która wybrała się z reporterskim mikrofonem do Oslo. 

Posłuchaj

Wiadomości z Oslo. Co dzieje się w polityce? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Dziennikarze z ul. Myśliwieckiej kontynuują reporterskie podróże po świecie w ramach cyklu "Trójka – jesteśmy połączeni". A wszystko po to, by przybliżyć słuchaczom historię i teraźniejszość – zarówno tych znanych (czasem tylko pozornie), jak i bardziej "egzotycznych" miast. Kolejnym miejscem, które odwiedzi Program 3 Polskiego Radia będzie Oslo.

– Coca-cola, jogurt naturalny i wołowe mielone – za przemyt tych rzeczy można trafić do norweskiego więzienia. Choć… może to wcale nie takie złe, bo kto nie chciałby pójść do więzienia z sauną, siłownią, pysznym jedzeniem i dostępem do internetu? Można też przekroczyć prędkość – wystarczy złamać przepisy zaledwie o 20 kilometrów na godzinę. Termin odsiadki wybieramy sami, dlatego warto zaplanować na ten czas urlop w pracy, mówiąc szefowi, że jedziemy na Hawaje – relacjonowała z Oslo Agnieszka Szwajgier. – Ale jest tu całkiem bezpiecznie, bo w piątkowe i sobotnie noce ulice Oslo patroluje organizacja charytatywna "Natteravnene" (Nocne Kruki). Tworzą ją rodzice i dziadkowie nastolatków, którzy za cel postawili sobie dbanie o bezpieczeństwo w mieście. Ich lider w tym roku skończył… 78 lat – dodała reporterka Programu 3 Polskiego Radia.

Agnieszka Szwajgier opowiadała również o konrowersyjnej norweskiej kuchni, podejściu Norwegów do ekologii i niecodziennej komunikacji między miastami.

Jej relacji można było posłuchać w środę 19 września w porannym i popołudniowym wydaniu "Zapraszamy do Trójki" oraz audycji "Do południa" o godz. 6.40, 7.40, 10.40, 16.20 i 17.20. 

Akcja "Trójka – jesteśmy połączeni" realizowana jest od 2016 roku przy współpracy z LOT-em. W jej ramach dziennikarze Programu 3 odwiedzili do tej pory: Seul, Tbilisi, WenecjęTel Awiw i Jerozolimę, Los Angeles, Pulę, Podgoricę, Odessę, Kluż-NapokęKaliningrad, Nowy Jork, Berlin, Chicago, Tokio oraz Dubrownik.

Polecane