Teolożka i feministka o roli kobiet w Kościele

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Teolożka i feministka o roli kobiet w Kościele
Zdjęcie ilustracyjneFoto: muratart/shutterstock.com

– Pomysł na pisanie tej książki wziął się przede wszystkim z zazdrości wobec kobiet, że znały taki "włączający je" kościół – opowiada Zuzanna Radzik, autorka książki "Emancypantki. Kobiety, które budowały Kościół". 

Posłuchaj

Zuzanna Radzik o roli kobiet w Kościele (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Wydawnictwo WAM Wydawnictwo WAM

– Ci, którzy czytali "Kościół kobiet" pewnie wiedzą, jak myślę o miejscu kobiet w kościele i że identyfikuję się z wieloma postulatami feministycznymi. (…) Patrzę na kościół na początku lat 50. XX wieku, kościół w Rzymie i rzeczywiście myślę sobie, że coś nam się nie udało po drodze – mówi Zuzanna Radzik.

Kobiety w Kościele pierwszych wieków pełniły w nim ważne funkcje: nauczały, były apostołkami. W "Liście do Galatów" (Ga 3 27-28) święty Paweł pisze: "Nie ma Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny i kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Jezusie Chrystusie". "Nie ma już mężczyzny i kobiety"… To rewolucja!

Ale w "Pierwszym Liście do Koryntian" (1 Kor 14, 34-35) znajdujemy takie słowa: "Kobiety mają na tych zgromadzeniach milczeć: nie dozwala się im bowiem mówić, lecz mają być poddane, jak to Prawo nakazuje. A jeśli pragną się czegoś nauczyć, niech zapytają w domu swoich mężów. Nie wypada bowiem kobiecie przemawiać na zgromadzeniu".

Jak zmieniała się sytuacja kobiet w kościele? Jakie były konsekwencje tych zmian? Czemu sprzeciwia się gość audycji "Klub Trójki"? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski 
Gość: 
Zuzanna Radzik (teolożka, publicystka "Tygodnika Powszechnego", autorka książki "Kościół kobiet")
Data emisji: 17.09.2018
Godzina emisji: 21.10

jcz/gs

Polecane