Niezwykły koncert pamięci Serge Gainsbourga

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niezwykły koncert pamięci Serge Gainsbourga
Serge GainsbourgFoto: Claude Truong-Ngoc / Wikimedia Commons - cc-by-sa-3.0 [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons

Zmysłowe melodie i odważne teksty. Serge Gainsbourg nie raz wywołał w Europie skandal. Dziś jego utwory powracają, śpiewane po polsku przez znakomitości sceny muzycznej.

9 września 2018 roku w Teatrze Muzycznym w Łodzi odbył się koncert "Serge Gainsbourg. Piosenki", na którym wystąpili: Maria Peszek, Ania Rusowicz, Daria Zawiałow, Ralph Kaminski, Fismoll, Natalia Grosiak, Tymon Tymański, Tomek Makowiecki, Łukasz Lach, Skubas i John Mitko.

Serge Gainsbourg – kompozytor, poeta, autor niezliczonych przebojów i równie licznych skandali, był mistrzem dwuznaczności, prowokacyjnych tekstów i niebezpiecznych obyczajowo wystąpień. Buntownik, pozostający w nieustannym konflikcie ze społeczeństwem, mediami, światem polityki był jednocześnie geniuszem muzycznym, jednym z najoryginalniejszych artystów estrady francuskiej XX wieku. Tworzył jazz, rock, reggae, a nawet rap.

W tym roku przypada 90-ta rocznica jego urodzin, co daje doskonałą okazję, by przypomnieć dorobek artysty, znakomitą muzykę i słowa, jakie po sobie pozostawił – tłumaczy Marcin Tercjak, pomysłodawca wydarzenia i kurator muzycznej sekcji Festiwalu Łódź Czterech Kultur, w ramach którego powstał koncert. – To dobry moment, żeby przekonać się, że płyty Gainsbourga stanowią źródło inspiracji dla kolejnych generacji.

Koncert Serge Gainsbourg. Piosenki, odbył się 9 września 2018 roku. Publiczność usłyszała na nowe interpretacje utworów artysty, w tym najpopularniejszej francuskiej piosenki wszech czasów – Je t'aime moi non plus – stworzonej dla Brigitte Bardot, a rozsławionej przez duet z Jane Birkin. Dziś trudno uwierzyć, że w 1968 uznano ją za nieobyczajną i zabroniono jej emitowania w Hiszpanii, Szwecji czy Wielkiej Brytanii. W czasie koncertu usłyszymy ją w polskiej wersji. W programie nie zabraknie kilku niecodziennych duetów. O to, żeby wszystkie utwory wybrzmiały jak najpełniej w nowym wykonaniu i aranżacjach dba kolektyw producencki: Daniel Bloom i Bartosz Szczęsny, co jest gwarancją znakomitego poziomu artystycznego przedsięwzięcia dodaje Tercjak.

Repertuar koncertu został dobrany w taki sposób, by pokazać wszystkie etapy twórczości artysty, także tej, powstającej z myślą o innych wykonawcach, takich jak France Gall czy Francoise Hardy. Przekładu piosenek na język polski dokonali Rene Koelblen, Piotr M. Cieński i Stanisław Waszak. Nad stroną wizualną koncertu czuwa Tomasz Filipiak.


Plakat promujący koncert "Serge Gainsbourg. Piosenki" Plakat promujący koncert "Serge Gainsbourg. Piosenki"

Koncert był głównym tematem tego wydania "Listy osobistej". Biorący w nim udział artyści opowiadali w audycji o udziale w tym wydarzeniu i o roli muzyki Serge'a Gainsbourga w ich życiu. Sam koncert był również transmitowany w drugiej godzinie audycji.

Tu można wysłuchać pierwszej godziny "Listy osobistej" z 15 września >>>

Tu można wysłuchać drugiej godziny "Listy osobistej" z 15 września >>>

Tu można wysłuchać trzeciej godziny "Listy osobistej" z 15 września >>>

Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Lista osobista  
Prowadzą: 
Piotr Metz, Anna Gacek
Data emisji:
15.09.2018 
Godziny emisji:
 19.11, 20.04, 21.11

mat. prasowe/ml

Polecane