Dyrektywa o prawach autorskich?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dyrektywa o prawach autorskich?
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Na pierwszych stronach czołowych dzienników w Polsce próżno szukać tego rozgrzewającego opinię publiczną w Europie tematu.

Posłuchaj

Dyrektywa o prawach autorskich? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

egzamin szkoła 1200 free
Czy polska szkoła dobrze uczy?

Chodzi o nową dyrektywę, która ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w Internecie. W wyjaśnieniu czytamy: "Symboliczną białą pierwszą stroną chcemy zwrócić Państwa uwagę na problem żerowania na treściach dziennikarskich przez cyfrowych gigantów. 12 września przyszłość europejskiej, w tym również polskiej prasy, znajdzie się w rękach europosłów". Zastrzeżenia budzi artykuł 13, który wprowadza obowiązek filtrowania treści pod kątem praw autorskich. Pojawiają się komentarze o cenzurze w internecie, zdaniem wydawców prasy – niezasadne.

– Jeżeli ta regulacja nie zostanie wprowadzona, to my będziemy nadal okradani. Wtedy coraz mniej ludzi będzie czytało prasę i dzienniki czy tygodniki, a my zbankrutujemy – mówi redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" Bogusław Chrabota.

– Jeśli regulacją prawa europejskiego chcemy układać relacje biznesowe pomiędzy wydawcą prasowym a firmami, które dostarczają treść dalej do użytkowników, to chyba nie jest ta droga. Autorzy powinni być lepiej wynagradzani, ale należy to regulować na zasadzie negocjacji korzystnej dla dwóch stron, a nie regulacją prawną – zaznacza Michał Kanownik, prezes związku Cyfrowa Polska. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się słuchacze Trójki.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Bogusław Chrabota (redaktor naczelny "Rzeczpospolitej"), Michał Kanownik (prezes związku Cyfrowa Polska), Aleksander Tarkowski (prezes fundacji Centrum Cyfrowe), Maciej Mrozowski (medioznawca), Maciej Gajewski (spidersweb.pl), dr Grzegorz Lewicki (dziennikarz, socjolog)
Data emisji: 12.09.2018
Godzina emisji: 12.07

kw/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane