Tam, gdzie powstaje sztuka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tam, gdzie powstaje sztuka
zdjęcie ilustracyjneFoto: dudassbela/Pixabay

Czym jest pracownia artystyczna? Oczywiście miejscem pracy twórczej. Lecz także swoistym przedłużeniem dzieła, wyznaniem wiary artysty, jego fascynacji i sympatii. 

Posłuchaj

Jak wygląda praca w pracowni sztuki? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Jego autoportretem. Poza tym niektóre atelier to kulturalna scheda narodu. Pracownie-muzea generują też niemałe zyski, jeśli stają się turystyczną atrakcją. Jak traktujemy to specyficzne dobro w Polsce?

Zdarza się, że po śmierci właściciela wszystkie gromadzone latami "skarby" trafiają na śmietnik i atelier przechodzi w ręce kolejnego artysty – co często zdarzało się w PRL-u. Obecnie artystyczne pracownie są zagrożone z racji urynkowienia cen mieszkań i lokali użytkowych. Miejsca te, choć nieraz "wybrakowane" pod względem wyposażenia, zazwyczaj miały atrakcyjną lokalizację.

Żeby zapobiec dewastacji, w maju br. ukonstytuował się Zespół ds. Warszawskich Historycznych Pracowni Artystycznych. Jakimi osiągnięciami może pochwalić się to ciało?

Co zostało bezpowrotnie stracone, a co jeszcze daje się ocalić? Czym stało się mieszkanie-pracownia po Henryku Stażewskim? Kto zajął się domem Hansenów w Szumlinie? W co przekształcono dom Tadeusza Kantora w Hucisku?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście:
Agnieszka Bagińska (historyczka sztuki, współkuratorka wystawy "Józef Brandt", autorka książki "Pracownia artysty"), Lech Stangret (historyk sztuki, aktor Teatru Cricot Tadeusza Kantora, bratanek Marii Stangret-Kantor), Michał Krasucki (stołeczny konserwator zabytków)
Data emisji: 12.09.2018
Godzina emisji: 21.09

ml/gs

Polecane