Talenty Trójki 2018: laureaci i jurorzy o znaczeniu sztuki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Talenty Trójki 2018: laureaci i jurorzy o znaczeniu sztuki
Gala Talentów Trójki 2018Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Poznaliśmy laureatów Talentów Trójki. Nagrodzeni zostali: aktorka Monika Frajczyk – w kategorii Teatr, artystka multidyscyplinarna Irmina Rusicka – w kategorii Sztuki Wizualne oraz reżyser Jakub Radej – w kategorii Film.

Posłuchaj

Laureaci i jurorzy konkursu Talenty Trójki o pracy artysty (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– Dla mnie teatr to są przede wszystkim ludzie i spotkania z nimi. Nie ma nic ważniejszego w teatrze niż człowiek, z którym wychodzę na scenę – mówiła w "Klubie Trójki" Monika Frajczyk wyróżniona Talentem Trójki m.in. za rolę Panny Młodej w "Weselu". Marek Kochan, juror w kategorii Teatr, przyznał, że jego zdaniem z trzech konkursowych kategorii właśnie w teatrze najsilniej obecny jest eksperyment. – Dla mnie teatr to rozciąganie formy, rozciąganie umysłu – ocenił. 

O wadze znalezienia języka adekwatnego do pewnej emocji mówił Stanisław Ruksza, przewodniczący jury w kategorii Sztuki Wizualne. – Bardzo nie lubię sztuki, która potem staje się np. publicystyką albo sprowadza się tylko do jednego poziomu. Prace Irminy są wielopoziomowe – podkreślił. Wyróżniona przyznała, że pytanie o sprawczość sztuki i jej wpływ na rzeczywistość spędza jej sen z powiek. – Uczę się tego, w jaki sposób można wychodzić z bezpiecznej galerii, choć tam też można opowiadać dużo ważnych rzeczy – mówiła artystka podkreślając jednocześnie znaczenie indywidualnego kontaktu.

O indywidualnym podejściu do każdego filmu mówił laureat Talentu Trójki w tej kategorii, Jakub Radej. – Wydaje mi się, że każdy film wymaga zupełnie osobnego podejścia. Zastanowienia się, jaką formą ugryźć dany temat. Czy znalazłem swoją drogę? Chyba nie – przyznał, dodając że jej odnalezienie może oznaczać koniec robienia filmów. Jowita Budnik, przewodnicząca jury w kategorii Film, podkreślała wyjątkowość laureata. – Mogliśmy zaobserwować, jak młody reżyser pracuje z aktorami, jakie ma pomysły na rozwiązanie konkretnych scen. To daje świadectwo, że jest bardzo młodym człowiekiem, a jednocześnie wszechstronnym – przyznała. 


Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście:
 Monika Frajczyk (laureatka Talentu Trójki w kategorii Teatr), Marek Kochan (członek jury, pisarz), Irmina Rusicka (laureatka Talentu Trójki w kategorii Sztuki Wizualne), Agnieszka Obszańska (dziennikarka Trójki, jurorka), Stanisław Ruksza (przewodniczący jury w kategorii Sztuki Wizealne, kurator sztuki), Jowita Budnik (przewodnicząca jury w kategorii Film), Piotr Domalewski (członek jury), Jakub Radej (laureat Talentu Trójki w kategorii Film)
Data emisji: 10.09.2018
Godzina emisji: 21.09

gs/ml


Polecane