Znamy laureatów Talentów Trójki 2018

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Znamy laureatów Talentów Trójki 2018
Talenty Trójki 2018: laureaci i nominowani Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W poniedziałek 10 września poznaliśmy laureatów Talentów Trójki – organizowanego przez Program 3 Polskiego Radia konkursu dla młodych twórców. Nagrodę specjalną – Diament Trójki – odebrał wybitny reżyser Janusz Majewski.

Posłuchaj

Finał Konkursu Talenty Trójki. Uroczysta gala w Studiu im. Agnieszki Osieckiej (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W kategorii Sztuki Wizualne wygrała Irmina Rusicka. Jury nagrodziło ją za "zdecydowany, prosty gest który uruchamia wyobraźnię i łańcuch znaczeń. Za swobodne i błyskotliwe poruszanie się w wielu obszarach, zarówno jeśli chodzi o techniki, jak i tematykę. Za bezkompromisowość i wrażliwość, umiejętność łączenia krytycznej wypowiedzi społeczno-politycznej z wymiarem egzystencjalnym. Za to, że z ciekawością czekamy, co dalej!".

Irmina Rusicka jest absolwentką Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na Uniwersytecie Wrocławskim, obecnie studiuje Sztukę Mediów na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz na Studiach Doktoranckich Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się głównie fotografią. Ma na koncie kilkadziesiąt wystaw autorskich i zbiorowych. 


Laureatka Talentu Trójki w kategorii Sztuki Wizualne Irmina Rusicka, Mariusz Cieślik wicedyrektor Programu Trzeciego i Agnieszka Obszańska, fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio
Laureatka Talentu Trójki w kategorii Sztuki Wizualne Irmina Rusicka, Mariusz Cieślik wicedyrektor Programu Trzeciego i Agnieszka Obszańska, fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W finale kategorii Sztuki Wizualne znaleźli się również Norbert Delman i Tomasz Pawłowski.

Laureatkę w kategorii Teatr, aktorkę Monikę Frajczyk, jury nagrodziło za "ważne role, za skalę oraz różnorodność środków aktorskich, za umiejętność błyskawicznego przeistaczania się na scenie z niewinnej dziewczynki w rozpustną kobietę i za… Pannę Młodą z >Wesela," – czytamy w uzasadnieniu nagrody. Monika Frajczyk jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (2015). Debiutowała na scenie Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, występowała też w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Obecnie gra w TR Warszawa. 


Laureatka Monika Frajczyk i nominowani Małgorzata Wdowik i Jan Sobolewski. fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio Laureatka Monika Frajczyk i nominowani Małgorzata Wdowik i Jan Sobolewski. fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Finalistami w kategorii Teatr byli Małgorzata Wdowik i Jan Sobolewski.

Jakub Radej – zwycięzca konkursu w kategorii Film, nagrodę otrzymał za: „artystyczną dojrzałość, wszechstronność i odwagę podejmowania trudnych tematów. Za konsekwencję w kreowaniu formy, która nawiązuje dialog z najwybitniejszymi dokonaniami polskiej szkoły dokumentu”.

Laureat urodził się w 1991 roku w Cieszynie, mieszka w Warszawie. Jest absolwentem Przedszkola Filmowego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Studiował na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Miłośnik twórczości Krzysztofa Kieślowskiego i Kim Ki-duka. Jest autorem realizacji wideo, filmów krótkometrażowych i dokumentalnych, w tym m.in. "Prochu", "Sweet Home Czyżewo" czy "Bóg zapłać".  


Laureata Talentu Trójki w kategorii film Jakub Radej, Jerzy Kapuściński, Jowita Budnik i Mariusz Cieślik wicedyrektor Programu Trzeciego, fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio
Laureata Talentu Trójki w kategorii Film Jakub Radej, Jerzy Kapuściński, Jowita Budnik i Mariusz Cieślik wicedyrektor Programu Trzeciego, fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio

 Do tegorocznego finału Talentów Trójki dostały się również: Justyna Mytnik i Paulina Ziółkowska.

Laureaci otrzymali nagrody finansowe w wysokości 10 tys. zł. Finaliści wyróżnieni zostali nagrodami pieniężnymi po 3 tys. zł.

Kapituła Konkursu, składająca się z dziennikarzy Trójki, przyznała także nagrodę specjalną – Diament Trójki dla twórcy z wybitnym talentem. Otrzymał go Janusz MajewskiMistrz, twórca filmów, które zdefiniowały kanon polskiego kina pełnego elegancji, mądrości i niepowtarzalnej urody oraz artystycznej spójności, realizujący swoje wizje również w Teatrze Telewizji. Odkrywca aktorskich talentów, człowiek pióra, pedagog, autorytet w świecie zanikających autorytetów, zawsze dżentelmen – czytamy w uzasadnieniu nagrody. 


Janusz Majewski i Wiktor Świetlik, dyrektor Programu III Polskiego Radia, fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio Janusz Majewski i Wiktor Świetlik, dyrektor Programu III Polskiego Radia, fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Statuetkę Diament Trójki zaprojektowała Magdalena Paszkiewicz, a wykonał Jakub Kolec. 


Diament Trójki, fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio Diament Trójki, fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Twórczość młodych zdolnych oceniało jury w składzie: w kategorii Teatr – Romuald Wicza-Pokojski (przewodniczący), Jaśmina Polak (laureatka Talentów Trójki 2017), Marek Kochan, Bartosz Bielenia, Barbara Marcinik (Trójka) i Mariusz Cieślik (Trójka); w kategorii Film: Jowita Budnik (przewodnicząca), Zofia Kowalewska (laureatka Talentów Trójki 2017), Jerzy Kapuściński, Piotr Domalewski, Ryszard Jaźwiński (Trójka) i Mariusz Cieślik (Trójka) oraz w kategorii Sztuki Wizualne: Stanisław Ruksza (przewodniczący), Martyna Czech (laureatka Talentów Trójki 2017), Monika Szewczyk, Pola Dwurnik, Agnieszka Obszańska (Trójka)  i Mariusz Cieślik (Trójka).

Uroczystość rozdania nagród w konkursie Talenty Trójki odbyła się 10 września w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 w Warszawie. Galę poprowadzili Katarzyna Borowiecka i Ryszard Jaźwiński, a wieczór uświetniła swoim występem Sonia Bohosiewicz. 


Sonia Bohosiewicz, fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio Sonia Bohosiewicz, fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Szczegóły dotyczące konkursu: www.polskieradio.pl/trojka/talenty

Polecane