Czy zachęcać Polaków do powrotu do ojczyzny?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy zachęcać Polaków do powrotu do ojczyzny?
Zdjęcie ilustracyjne Foto: pixabay

Mamy najniższe bezrobocie w historii, a w wielu branżach brakuje rąk do pracy. M.in. dlatego rząd pracuje nad rozwiązaniami, które ma zachęcić Polaków mieszkających zagranicą do powrotu.

Posłuchaj

Czy zachęcać Polaków do powrotu do ojczyzny? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Umowy praca 1200.jpg
Czy przystąpię do programu Pracownicze Plany Kapitałowe?

Wśród nich mają być ułatwienia przy zakładaniu firm w Polsce, ale jak mówi wicepremier Beata Szydło "musi być tutaj zbudowany cały system zachęt i ułatwień". Z drugiej strony przyjeżdża do nas coraz więcej pracowników ze Wschodu.

– Rolą państwa jest z pewnością stwarzanie warunków, aby powstawały miejsca pracy – mówi wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk. – Tu powinniśmy zadać pytanie "jak zachęcić Polaków do powrotu do ojczyzny". Mam nadzieję, że dzięki prowadzonej odważnej polityce społecznej, Polacy nie będą wyjeżdżać za granicę. Jeśli chcemy mówić "rodacy wracajcie", to musimy najpierw wiedzieć, dlaczego oni nie chcą tutaj powrócić – dodaje.

– Polska nigdy nie będzie rynkiem pracownika. Zawsze jest tak, że pewnym grupom zawodowym w naszym kraju dzieje się całkiem nieźle, ale są też miejsca, w których sytuacja jest zupełnie odwrotna – ocenia Łukasz Komuda z portalu rynekpracy.com.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Bartosz Marczuk (podsekretarz stanu w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan), dr Elżbieta Mączyńska (Szkoła Główna Handlowa), Łukasz Komuda (rynekpracy.com), dr Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha), Roman Przasnyski (Gerda Broker)
Data emisji: 10.09.2018
Godzina emisji: 12.08

kw/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane