Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik: nie będzie paraliżu Sądu Najwyższego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik: nie będzie paraliżu Sądu Najwyższego
Wiceminister sprawiedliwości Michał WójcikFoto: PAP/Rafał Guz

– Będzie I prezes SN. Sądzę, że zgromadzenie zostanie zwołane, gdy zostanie uzupełniona wystarczająca liczba wakatów. Pięciu kandydatów zostanie przedstawionych (prezydentowi, red.) – mówił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, pytany, czy nie dojdzie do paraliżu Sądu Najwyższego. 

Posłuchaj

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik o zmianach w wymiarze sprawiedliwosci (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Wiceminister sprawiedliwości stwierdził, że ”w tle trzeba mieć odpowiedzialność za państwo”. Nie może tak być, że sędzia idzie na protest, występuje w Uniwersytecie Latającym (...) – powiedział wiceminister sprawiedliwości. Dodał, że by zostać politykiem, trzeba przestać być sędzią.  

Michał Wójcik podkreślił, że trzeba zmienić wymiar sprawiedliwości na lepszy.

Wcześniej prof. Małgorzata Gersdorf zapowiadała że w świetle konstytucji wciąż jest I prezesem SN, ale że nie zamierza "przykuwać się do kaloryfera”. 

Pytania prejudycjalne 

Obecnie kolejne sądy zwracają się do Trybunału Sprawiedliwości UE, zadają pytania prejudycjalne. Chcemy, by TSUE zbadał, czy nowele o ustroju sądu powszechnych i o KRS nie ograniczają niezależności sądów i niezawisłości sędziów – tak argumentował to zapytanie np. sędzia Igor Tuleya.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik skomentował, że każdy sąd ma prawo zwrócić się do TSUE z pytaniem prejudycjalnym o wykładnię prawa unijnego. Jednak, jak mówił, może być to niebezpieczne. Jak argumentował, Sąd Okręgowy w Łodzi wystąpił z pytaniem prejudycjalnym w sprawie między gminą a skarbem państwa. By to zrobić, musiał wydać postępowanie o zawieszeniu postępowania. A potem, jak dodał, ew. odsetki zapłacą obywatele.

Wiceminister sprawiedliwości wspomniał też o wniosku Sądu Okręgowego w Warszawie.  Pojawia się tam nazwisko (sędziego Igora) Tuleyi (…). Sprawa dotyczy gangu mokotowskiego, osób, które są oskarżone o bardzo poważne przestępstwa – mówił.

  Wedle mojej wiedzy Prokuratura Okręgowa ma wystąpić o to, by sąd zdecydował się wycofać pytanie prejudycjalne i chyba będzie złożone zażalenie w sprawie zawieszenia postępowania. To nieodpowiedzialne – mówił.

Więcej w audycji.

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Łukasz Karusta
Goście: wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik
Data emisji: 07.09.2018
Godzina emisji: 17.44

agkm/kw

Polecane