Scena Wolności w Słupsku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Scena Wolności w Słupsku
Plakat Festiwalu Scena WolnościFoto: mat. prasowe

Po raz pierwszy od lat zaglądamy do Słupska. Nowy Teatr im. Witkacego zaprasza bowiem na Festiwal Scena Wolności, zorganizowany po raz pierwszy, w roku jubileuszu Niepodległości.

Posłuchaj

Nowy Teatr im. Witkacego zaprasza bowiem na Festiwal Scena Wolności (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

Festiwal rozpocznie się 20 września, zakończy – 23 września. Cztery dni – dziesięć spektakli. Dyrektor Teatru – Dominik Nowak – napisał: "…chcemy zaprezentować lokalnej publiczności wybrane przedstawienia teatrów dramatycznych z całej Polski, które w sposób szczególny dotyczą sytuacji społecznej w otaczającym nas świecie – zarówno dzisiaj, jaki i na przestrzeni ostatnich stu lat. Spektakle, które pokazują rolę jednostki wobec zmian politycznych i społecznych niezależnie od ceny, jaką trzeba było zapłacić za szeroko rozumianą wolność." Festiwal będzie miał "formę przeglądu konkursowego". W jego finale, na Gali, zostaną wręczone Bursztynowe Niedźwiedzie.

Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku

Plakat Festiwalu Scena Wolności Plakat Festiwalu Scena Wolności

My, łączymy się ze studiem Radia Koszalin w Słupsku na tydzień przed rozpoczęciem Festiwalu. I jest okazja, by przedstawić jego program, ale nie tylko. Zapytamy o historię Teatru im. Witkacego, który, choć istnieje zaledwie od 14 lat, nie jest pierwszą słupską sceną. Rozmawiając po raz pierwszy dłużej o teatrze w Słupsku, mamy również szansę nakreślić kontekst, w jakim on funkcjonuje, czyli po prostu – przyjrzeć się samemu miastu, położonemu nad rzeką Słupią, w województwie pomorskim, historycznie związanemu z Pomorzem Zachodnim. W języku kaszubskim nazwa miasta brzmi Stołpsk. Za dwa tygodnie, zamierzamy podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni poświęcić Trójkę pod Księżycem… Kaszubom, przez przypadek więc dwa jej wydania wrześniowe będą ze sobą swoiście połączone.

Naszym gościem będzie w słupskim studiu dyrektor Dominik Nowak oraz znawczyni Słupska, pani Magdalena Mijewska, dyrektor Wydziału Kultury w słupskim Urzędzie Miejskim. Będzie nam także towarzyszył "na skypie" jeden z jurorów konkursu – wicedyrektor Teatru Nowego Proxima w Krakowie – Tomasz Kireńczuk, a dwa te teatry: Nowy w Słupsku i Nowy w Krakowie ze sobą współpracują.

Spotkamy się więc na pomoście: Warszawa – Słupsk – Kraków, w pierwszym w nowym sezonie wydaniu Trójki pod Księżycem, ale jeszcze w aurze kończącego się lata 2018.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz

Data emisji: 7.09.2018
Godzina emisji: 0.05

 

Polecane