Mateusz Morawiecki w Krynicy: w latach 2017-2018 do Polski wróciło więcej osób niż wyjechało

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mateusz Morawiecki w Krynicy: w latach 2017-2018 do Polski wróciło więcej osób niż wyjechało
Premier RP Mateusz MorawieckiFoto: Marek Dakowski

– Staramy się z powrotem przyciągać do Polski tych, którzy wyjechali. Cieszę się, że pojawiły się pierwsze statystyki, z których wynika, że lata 2017 i 2018, to pierwsze od II wojny światowej, kiedy do naszego kraju więcej osób wraca niż wyjeżdża – podkreślił w "Salonie politycznym Trójki" Mateusz Morawiecki.

Posłuchaj

Mateusz Morawiecki o reformach gospodarczych i samorządzie (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Gość radiowej Trójki mówił o stanie polskiej gospodarki. – Dzisiaj mamy dobrze rozpędzoną gospodarkę. Rozwinęliśmy wiele branż. Przyciągnęliśmy w ramach Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wiele nowych przedsiębiorstw takich jak Rolls-Royce, Toyota czy Mercedes i instytucji finansowych: Goldman Sachs czy J.P. Morgan – powiedział w audycji "Salon polityczny Trójki" premier Mateusz Morawiecki.

Premier mówił o tym, jak wygląda polska gospodarka widziana z perspektywy Forum Ekonomicznego w Krynicy. Przyznał, że wzrostu gospodarczego zazdroszczą nam takie kraje jak Litwa, Węgry czy Słowacja. – Myślę, że w Polsce mamy do czynienia z solidnym, zrównoważonym wzrostem gospodarczym. Doceniła to również Komisja Europejska. W czasach rządów naszych poprzedników dług Polski przyrósł, jeśli weźmiemy również pod uwagę prawie 160 mld złotych skonsumowanych z OFE, ponad 2 razy. Zmniejszamy poziom długu w stosunku do PKB przy bardzo niewielkim deficycie budżetowym - zauważył Mateusz Morawiecki.

Szef rządu wskazał też na zagrożenia i wyzwania stojące przed polską gospodarką. – Głównym wyzwaniem mogą być zawirowania za granicą. Są niezależne od nas i zawsze mogą się zdarzyć. W dużym stopniu wzrost gospodarczy kreuje luźna, nawet ultraluźna polityka monetarna banków centralnych. Dzisiaj wydaje się, że sytuacja Włoch, dużej i ważnej gospodarki europejskiej, jest w fazie wolniejszego wzrostu – zwrócił uwagę polityk.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Mateusz Morawiecki odniósł się też do współpracy polityków szczebla lokalnego z rządem. – Nasza współpraca z samorządami będzie lepsza i uczciwsza niż ta ze strony rządu PO-PSL. Mamy szereg przykładów, jak gminy czy powiaty rządzone przez polityków z Prawa i Sprawiedliwości, były pomijane w różnego rodzaju inwestycjach. My patrzymy na dobro społeczności lokalnej. Im lepszy i kochający swoją małą ojczyznę gospodarz, tym lepiej będzie wyglądała współpraca – stwierdził premier.

Polityk skomentował też przedstawione na niedzielnej konwencji samorządowej główne punkty programu wyborczego. – Uważam, że to przemyślana całościowo koncepcja. Wychodzimy od domu, potem jest jego bliskie otoczenie, następnie elementy infrastruktury, kolejno rozwiązania wirtualne i w podsumowaniu demokracja w wydaniu obywatelskim. Chcemy, by Polska była krajem pobudzonej aktywności obywatelskiej – zauważył Mateusz Morawiecki. 

Premier mówił też o uszczelnieniu podatkowym. – Zwalczamy w sposób skuteczny mafie podatkowe. Wdrożyliśmy w ministerstwie finansów odpowiednie rozwiązania informatyczne dotyczące zarówno VAT, jak i CIT. W 2008 roku podatek od zysków firm wyniósł ponad 34 mld złotych, potem 33 mld, czyli zmalał. Po naszych dwóch latach 2017-2018 będzie to 25 procentowy przyrost – wyjaśnił szef rządu.  

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Mateusz Morawiecki
Data emisji: 6.09.2018
Godzina emisji: 8.14

ras/mk

Polecane