Czy stan środowiska naturalnego jest dla nas zasadniczym problemem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy stan środowiska naturalnego jest dla nas zasadniczym problemem?
AntarktykaFoto: Anton Rodionov/shutterstock

Naukowcy biją na alarm – Arktyka znika. Topi się najgrubszy lód na jej powierzchni i pojawiają się jeziora. Związane jest to podgrzaniem się wody w głębiach Oceanu Arktycznego.

Posłuchaj

Czy stan środowiska naturalnego jest dla nas zasadniczym problemem? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

wysypisko śmieci 1200.jpg
Czy problem śmieciowy można rozwiązać?

W rekordowym tempie topi się też lodowiec na zachodnim wybrzeżu Grenlandii. Zdaniem ekspertów to głównie on jest odpowiedzialny za podnoszenie się poziomu mórz na świecie.

– Jesteśmy częścią Ziemi i przyrody. O tym doskonale wiemy, jednak nie przekłada się to o naszą troskę o inne formy życia. W różnych badaniach Polacy kiepsko wypadają jeśli chodzi o świadomość ekologiczną. Warto podkreślić, że cały świat nie dostrzega problemu  – mówi prof. Piotr Skubała z Wydziału  Biologii i Ochrony Środowiska  Uniwersytetu Śląskiego.

– Znam też raporty, w których możemy przeczytać, że Polacy są bardzo zaniepokojeni stanem środowiska. To są jednak deklaracje. Prawie każdy odpowie, że „kocha matkę Ziemię”. Zastanawia mnie jak to się składa na codzienne decyzje  – twierdzi psycholog środowiskowy dr Ryszard Kulik. – My nie widzimy przez okno globalnego ocieplenia i wymierających gatunków, ale nie doświadczamy tego na własnej skórze – dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Dariusz Bugalski 
Goście: prof. Piotr Skubała (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Śląski), dr Ryszard Kulik (psycholog środowiskowy), dr Marek Garbicz (Szkoła Główna Handlowa), Zbigniew Karaczun (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego), Ewa Zamościńska (CSA),
Data emisji: 5.09.2018
Godzina emisji: 12.06

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane