Plany Rosji wobec konfliktu w Syrii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Plany Rosji wobec konfliktu w Syrii
Wojna w Syrii. Zniszczenia w jednym z miast w krajuFoto: Shutterstock.com

Na Morzu Śródziemnym, u wybrzeży Syrii, trwają ćwiczenia rosyjskich sił zbrojnych. Uczestniczy w nich ponad 25 okrętów i statków pomocniczych oraz około 30 samolotów.

Posłuchaj

Dlaczego prowincja Idlib jest tak ważna? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Manewry zorganizowano w okresie wzrastającego napięcia między Rosją a Zachodem w związku z możliwym atakiem sił rządowych Syrii przy wsparciu Rosjan na kontrolowaną przez rebeliantów prowincję Idlib. W tej sprawie ma się zebrać w piątek Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Sprawa jest pilna, bo od kilku już dni w południowo-zachodniej syryjskiej prowincji trwają naloty rosyjskiego lotnictwa na pozycje rebeliantów. W sprawie zabrał też głos turecki prezydent. Ostrzegł przed ewentualnym atakiem na prowincję Idlib, ale działania najprawdopodobniej nie zostaną powstrzymane. Zatem jakie będą ich konsekwencje?

– Prowincja Idlib jest bardzo ważnym regionem w Syrii. Po pierwsze tam utrzymuje się bardzo agresywna Al-Kaida. To miejsce daje znakomite pole do ewentualnego ataku na centralną Syrię – tłumaczy Wojciech Szewko, ekspert ds. Bliskiego Wschodu. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Wojciech Szewko (ekspert ds. Bliskiego Wschodu)
Data emisji: 5.09.2018
Godzina emisji: 17.23

kw

Polecane