Adam Robiński z dala od wydeptanych ścieżek

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Adam Robiński z dala od wydeptanych ścieżek
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Przemyslaw Muszynski

Według przeciętnego turystycznego opisu Polska to morze, jeziora, pasek gór i kilka najciekawszych miast pomiędzy. W literackim debiucie Adam Robiński zbacza z tych utartych szlaków i wydeptuje własne ścieżki w poszukiwaniu krajobrazowej egzotyki.

Posłuchaj

Uroki naszego kraju (Trójkowy chuligan literacki)
+
Dodaj do playlisty
+

Okładka książki Adama Robińskiego "Hajstry. Krajobraz bocznych dróg".
Okładka książki Adama Robińskiego "Hajstry. Krajobraz bocznych dróg".

Wędruje przez polską Saharę, płynie największą z dzikich rzek, a godzinę jazdy od Warszawy odnajduje Arktykę. Czyni to z pokorą dawnych krajoznawców: pieszo, kajakiem, na nartach. Najczęściej po prostu przystaje, żeby zobaczyć więcej: ślady tych, którzy przed wiekami wytyczali pierwsze drogi i znakowali szlaki, zdziczałe sady w miejscach wyludnionych wsi, drzewa tak stare, że mogłyby być tolkienowskimi entami.

W "Hajstrach" krajobraz to nie lista miejsc, które trzeba zobaczyć, ale suma zachwytów. Rzadko tak się pisze o Polsce. A jeszcze rzadziej się taką Polskę ogląda.

– Najważniejszy jest pomysł i pójście własną ścieżką, która nie będzie zadeptana przez innych. Jeśli chodzi o eksplorację najbliższych okolic, to my dziś mamy o wiele trudniej niż nasi rodzice czy dziadkowie. Wtedy mało kto podróżował, a formą spędzania czasu była piesza wędrówka, podczas której nie połkniemy tak dużo przestrzeni, jak np. podróżując samolotem – mówi Adam Robiński.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Adam Robiński (pisarz)
Data emisji: 1.09.2018
Godzina emisji: 7.17

mat. prasowe/kw/mk

Polecane