Radiowa Trójka czyta "Przedwiośnie"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Radiowa Trójka czyta "Przedwiośnie"
Jaśmina Polak, Barbara Marcinik i Bartosz Bielenia w ogrodzie radiowej TrójkiFoto: Katarzyna Siewruk/Polskie Radio

3 września, na pięć dni przed Narodowym Czytaniem "Przedwiośnia", Program 3 Polskiego Radia rozpocznie lekturę 20 odcinków dzieła Stefana Żeromskiego z 1924 roku.

To najważniejsza powieść o narodzinach II Rzeczpospolitej. Książka, która idealnie wpisuje się w stulecie odzyskania niepodległości. W obsadzie Wiesław Komasa oraz młodzi aktorzy – Jaśmina Polak i Bartosz Bielenia.

– Od lat, przyłączając się do Narodowego Czytania, szukamy niestandardowych rozwiązań problemu, jaki stanowi lektura pozycji z kanonu polskiej literatury. Staramy się uwolnić od szkolnych stereotypów, swoistej koturnowości i poprawności. Przed rokiem na przykład lekturę fragmentów "Wesela" powierzyliśmy polskim reżyserom teatralnym z różnych pokoleń, tym razem fragmenty "Przedwiośnia" będą interpretowali aktorzy z najmłodszego pokolenia, reprezentujący nowoczesny teatr – mówi Barbara Marcinik z Trójki – opiekunka nowej adaptacji dzieła Stefana Żeromskiego.

Jak zabrzmi archaiczny momentami język "Przedwiośnia" w wykonaniu młodych artystów, przekonamy się dzięki młodej aktorce Jaśminie Polak – ubiegłorocznej laureatce Talentów Trójki w kategorii Teatr oraz finaliście tej nagrody – Bartoszowi Bieleni. A w epizodach – w roli Seweryna Baryki – wystąpi gościnnie Wiesław Komasa. Muzykę przygotował Łukasz Borowiecki, a za reżyserię dźwięku odpowiada Andrzej Brzoska.

"Przedwiośnie" w 20 odcinkach w radiowej Trójce od 3 września – od poniedziałku do czwartku o godz. 20.50.

Audycja została przygotowana w ramach cyklu "Klasyka polska na stulecie" we współpracy z Instytutem Książki.

Polecane